Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 10450
Zalogowanych: 68
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 14 lipca 2017, 7:37
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Pedant w kuchni” , „Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Geologia–geomorfologia–geoturystyka” i „Chłopak z lasu” to kolejne propozycje bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Swoje wybory uzasadniają w ciekawie napisanych recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Pedant w kuchni. Julian Barnes
Julian Barnes nieustannie zaskakuje. Zaczęło się od „Papugi Flauberta”, powieści, która została nagrodzona w dziedzinie eseju, co już samo w sobie zapowiada niezwykłe poczucie humoru nie tylko krytyków, ale i samego autora. Tym bardziej, że ten rodowity Anglik otwarcie, choć jednocześnie bardzo ironicznie mówi w niej o swojej fascynacji kulturą i literaturą francuską. Potem zaskoczył książką „Arthur&George”, jak na Barnesa pokaźnych rozmiarów, w której jednym z głównych bohaterów jest sam Arthur Conan Doyle. I jeszcze eseistyczno-wspomnieniowe teksty, pisane po śmierci swoich najbliższych, zadziwiające przede wszystkim emocjonalną szczerością, tak nie kojarzącą się z tą szerokością geograficzną. Aż przyszedł czas na precyzyjne jak zadanie matematyczne „Poczucie kresu”, za które został uhonorowany Nagrodą Bookera. Ale chyba nikt nie spodziewała się po Barnesie książki o gotowaniu, pełnej charakterystycznej autoironii i dystansu do samego siebie, z której z pewnością nie skorzystamy w kuchni, ale za to będziemy się świetnie bawić. A co jakiś czas natkniemy się na zdanie czy refleksję, która uprzytomni nam, że tu nie tylko u kulinaria chodzi. A na koniec smakowita próbka stylu autora, która po części wyjaśnia pojawienie się Pedanta w tytule: „Po każdy nowy przepis (…) Pedant sięga dręczony starymi lękami (…). Jak duży jest kawałek, ile to jest porcja albo kapka, kiedy kilka kropli przeradza się w deszcz? Czy szklanka to pojęcie ogólne i mało precyzyjne, czy też dokładna amerykańska jednostka miary? Czemu mówi się, żeby dodać kieliszek czegoś, kiedy kieliszki mają wiele różnych rozmiarów? Albo (…) co powiecie na tę wskazówkę autorstwa Richarda Olneya: Wrzućcie tyle truskawek, ile zmieścicie w złączonych dłoniach”? No naprawdę. Czy mamy napisać do wykonawców testamentu nieżyjącego pana Olneya i zapytać, jakiej wielkości były jego dłonie?” Wybornej lektury! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(KH)

Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Geologia-geomorfologia-geoturystyka. Piotr Migoń, Agnieszka Łętkowska
Wzdłuż 38 km koryta rzeki Bóbr, która stanowi oś Jeleniej Góry oraz Kotliny Jeleniogórskiej utworzono w 1989 roku Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Park ustanowiono w celu ochrony układu hydrograficznego doliny, starorzeczy, terenów podmokłych, siedlisk chronionych roślin i zwierząt oraz ciekawych form skalnych. Park jest w zasięgu ręki, mimo, że zaczyna się blisko centrum miasta, dla wielu mieszkańców wciąż jest nieodkryty. Wielu z nas zna Borowy Jar, Perłę Zachodu i Jezioro Modre, zagląda się czasem do Siedlęcina, a co dalej ? Dalej, według autorów jest jeszcze ciekawiej. Dziki Wąwóz, kuesta, urwiska, rumowiska, strumienie blokowe, Agatowa Skała, kryjąca geologiczne skarby, garńce lodowcowe, lawy poduszkowe, ciosy kolumnowe, plastry miodu w piaskowcach… istny raj dla ciekawych budowy Ziemi. Obszar Parku znany jest z urozmaiconej budowy, można tu znaleźć skały, które pamiętają najstarszy okres paleozoiku – kambr, okres trylobitów i glonów, czyli jakieś 300 milionów lat przed dinozaurami ! Czytelne są też kolejne ery, a procesy wciąż trwają. Gdzie znaleźć te wszystkie ciekawostki, w których miejscach odkryć, że życie kamieni jest widoczne? Gdzieś między Jelenią Górą , a Lwówkiem Śląskim, z pomocą tej książki będzie to łatwe. Przy okazji odkrywania miejsc można poznać burzliwą, geologiczną historię doliny i procesy, które miały wpływ na obecny kształt Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Bogato ilustrowana, napisana przystępnym językiem książka, to lektura obowiązkowa każdego odkrywcy skarbów natury okolic Jeleniej Góry. To propozycja dla każdego miłośnika wycieczek w miejsca ciekawe, choć oddalone od głównych, sudeckich szlaków turystycznych. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Chłopak z lasu . Marten Melin
Mona niedługo skończy trzynaście lat. Są wakacje, więc codziennie chodzi nad jezioro popływać. Pewnego dnia na pomoście siedzi chłopak. Ma skołtunione włosy, brudne paznokcie, niewiele mówi i panicznie boi się wody. Jego intensywnie zielone, błyszczące oczy prześwidrowują Monę na wylot. Od tej pory Mona z rosnącą niecierpliwością wyczekuje każdego następnego spotkania, a chłopak pojawia się zawsze znienacka, zazwyczaj w pochmurną pogodę. Mona nie może przestać o nim myśleć. Kim jest? Gdzie mieszka? Skąd znał jej imię? I czego od niej chce? Chłopak z lasu porusza problemy młodych ludzi . Jest to powieść dla młodszych nastolatków o pierwszym drżeniu serca, pocałunkach, młodzieńczym buncie i nieporozumieniach z rodzicami. A także o tym, że miłość zmienia i zabiera w nieznane. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
147
Co parę dni po parę litrów
8%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
38%
Różnie, to zależy
46%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group