Na olimpiadzie Polskę będzie reprezentowało ponad 50 sportowców. - Z naszego regionu wystartują m.in. biathloniści Krzysztof Pływaczyk i Łukasz Słonina oraz bobsleiści: Dawid Kupczyk, Paweł Mróz, Marcin Niewiara i Daniel Zalewski. Rezerwowym zawodnikiem jest Michał Kasperowicz. Tym bardziej warto zobaczyć wystawę - zachęca Zbigniew Piepiora, uczestnik wernisażu.
Ekspozycję otworzyli Jadwiga Bartków-Domagała (dyrektor wystawy) i Mirosława Kasprzycka (kurator wystawy) z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu oraz Zbigniew Kulik – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. W imprezie uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz trenerzy i działacze sportowi.
- Zaprezentowano znaczki pocztowe wydane przez państwa, które były organizatorami olimpiad. Uzupełniono je o emisje Poczty Polskiej, które upamiętniają kolejne zimowe igrzyska olimpijskie. Można było także zapoznać się z projektami znaczków i zobaczyć przed premierą fotokopie znaczków pocztowych upamiętniających tegoroczne igrzyska – opowiada Zbigniew Piepiora.
- Ciekawostką jest, że do 1992 r. zimowe i letnie olimpiady odbywały się w tym samym roku, co cztery lata. Jednak w trosce o finanse Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o oddaleniu ich od siebie w czasie i pierwszy raz w historii na zimową olimpiadę w Lillehammer w 1994 roku czekano tylko dwa lata. Od tego momentu letnie i zimowe igrzyska olimpijskie mają miejsce naprzemiennie co dwa lata - dodał.
Wydarzenie zorganizowały Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, z którego pochodzi większość prezentowanych eksponatów oraz Hotel Mercure w Karpaczu.