Koncepcję 15-minutowego miasta wyjaśnia Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Kowar:
- Proszę zobaczyć, ile takich małych miasteczek poniżej 10 tysięcy jak Kowary buduje nową siedzibę np. biblioteki miejskiej, zagospodarowuje zalew, buduje ścieżki rowerowe, czy też dba o to, żeby skomunikować się z najbliższymi miejscowościami, a dodatkowo zapewnić swoim mieszkańcom możliwość bezpiecznej, bezpiecznej komunikacji z poszczególnych dzielnic miasta do centrum.
Chcemy w ramach takiej koncepcji 15 minutowego miasta doprowadzić do tego, żeby mieszkańcy z poszczególnych dzielnic mogli w przeciągu 15 minut, czy to pieszo, czy rowerem, czy korzystając z komunikacji publicznej dotrzeć do centrum, skorzystać z usług, które miasto lub inne podmioty oferują, a później wrócić tam, gdzie mieszkają do swoich dzielnic w mieście.
15-minutowe miasta stały się nowością rozwoju urbanistycznego, a ich koncepcja zyskuje na popularności na całym świecie. Ten model miejski ma na celu stworzenie środowisk, w których wszystkie kluczowe usługi są dostępne dla mieszkańców w ciągu kwadransa pieszo lub rowerem od miejsca zamieszkania.