Czy prawnik może odmówić pomocy prawnej?
Tak, prawnik może odmówić pomocy prawnej w danej sprawie, którą miałby prowadzić. O swojej decyzji musi jak najszybciej poinformować zainteresowanego klienta. Co w takim przypadku zrobić? Można znaleźć innego prawnika, który zajmie się naszym problemem. Korzystając np. z formularza na portalu https://legavi.eu/, znajdziesz prawnika w swojej okolicy.
Kiedy prawnik może odmówić pomocy prawnej?
Jak już wspomnieliśmy, prawnik musi mieć bardzo ważny powód, aby nie przyjąć prowadzenia sprawy. Kwestie związane z odmową reguluje ustawa z 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2019 r. poz. 1513). Art. 28 pkt 1. Prawnik może odmówić pomocy osobie, która dzięki obronie, popełni przestępstwo, bądź uniknie odpowiedzialności karnej za czyn popełniony w przyszłości.
Kolejnym powodem zwalniającym prawnika z przyjęcia sprawy jest sytuacja, gdy w danej chwili strona przeciwna jest klientem jego kancelarii, bądź prawnik już wcześniej udzielił jej pomocy.
Prawnik może odmówić przyjęcia sprawy jeśli uczestniczył w niej wcześniej jako osoba publiczna, np. jako prokurator. Odmowa może mieć miejsce również jeśli prawnik zmuszony byłby występować przeciwko bliskiej mu osobie lub członkowi rodziny, lub z jedną z osób uczestniczących w sprawie miał w przeszłości zatarg osobisty.
Następną sytuacją, w której dopuszczalna jest odmowa prawnika to brak dostatecznej wiedzy w danej dziedzinie. Ta sytuacja uniemożliwia rzetelną obsługę, co może skutkować na niedostatecznym przygotowaniu klienta do sprawy i przegraniem procesu. Odmowa może być również możliwa, jeśli prawnik nie może porozumieć się ze swoim klientem w sprawie honorarium bądź jego klienta reprezentują już inni adwokaci.
Jaka jest odpowiedzialność prawnika?
Osoby wykonujące prawniczy zawód zaufania publicznego są zobowiązane do szczególnej staranności. Konsekwencją nienależytego wykonania lub niewykonania swoich obowiązków mogą być dotkliwe i dotyczyć odpowiedzialności cywilnej oraz dyscyplinarnej. Dla przykładu jeżeli klient udowodni, że przegrał proces z winy swojego adwokata, bo postępował on niezgodnie z przepisami Prawa o adwokaturze i Kodeksu Etyki Adwokackiej, prawnik zostaje pociągnięty do odpowiedzialności. W innych przypadkach może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody wyrządzone wskutek błędów i zaniechań.
Prawnik nie może się tłumaczyć, że powstałe uchybienie, błąd czy zaniechanie jest skutkiem działań pracownika jego kancelarii. Prawnik odpowiada nie tylko za szkody wyrządzone własnym działaniem, ale również za te, spowodowane przez jego zleceniobiorcę czy pracownika. Dlatego też każdy adwokat, radca prawny, a nawet notariusz podlega obowiązkowemu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nakłada to Art. 8a ustawy Prawo o adwokaturze, art. 22(7) ustawy o radcach prawnych i Art. 19a ustawy Prawo o notariacie.
Artykuł sponsorowany