W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób z różnego rodzaju dysfunkcjami oraz seniorzy.
Rozpoczęła go Ligia Jamer, przewodnicząca JFOON i jednocześnie przewodnicząca Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście. Przedstawiła ona ideę programu edukacji mentalnej, który choć w innej formule, realizowany jest już od dziewięciu lat.
Następnie Stanisław Dziedzic, przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, pełniący także funkcję przewodniczącego Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Radzie Miasta Jelenia Góra, w aspekcie niepełnosprawności zwrócił uwagę na problem osób starszych, które bardzo często z racji wieku są coraz mniej sprawne.
Naczelnicy: Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała i Wydziału Dialogu Społecznego Zygmunt Korzeniewski zaznaczyli, że w jeleniogórskich szkołach od lat szeroko rozumiana integracja dzieci i młodzieży jest systematycznie wdrażana.
Zapewnili też, że edukacja mentalna, dotycząca różnych aspektów niepełnoprawności jest i zawsze będzie dla władz miasta priorytetem.
Następnie głos zabierali sami pedagodzy, którzy mając wieloletnie doświadczenie pracy z uczniami niepełnosprawnymi podkreślali, że korzyści z integracji mają nie tylko dzieci z niepełnosprawnością, ale także dzieci zdrowe, które uczą się m.in. wzajemnego szacunku dla odmienności drugiego człowieka.
Wielokrotnie w czasie dyskusji przewijał się problem nie tyle barier architektronicznych, które choć powoli, ale są sukcesywnie usuwane, ale barier związanych z funkcjonującymi schematami wizerunku osoby niepełnosprawnej i starszej, jako tej gorszej i mniej dostosowanej, co często powoduje wykluczenie społeczne.
Zwrócono także uwagę na problem braku oferty dalszego nauczania w szkołach policealnych dla dużej rzeszy uczniów niepełnosprawnych oraz braku asystentów ucznia niepełnosprawnego, czy też nauczycieli wspomagających w klasach integracyjnych.
Nie brakło wypowiedzi rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy podzielili się doświadczeniami, często gorzkimi, z funkcjonowania swoich pociech w szkole.
W spotkaniu udział wzięła także Beata Sosulska-Baran, przedstawicielka Wydziału Prewencji Kryminalnej Komendy Miejskiej Policji, która przedstawiła programy skierowane do nieletnich, a prowadzone przez policję.
Organizatorzy zaprezentowali i przekazali uczestnikom materiały dydaktyczne, otrzymane dzięki wsparciu i życzliwości ich autorów tj. Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji z Warszawy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Powinny być one pomocne w prowadzeniu zajęć z dziećmi i młodzieżą w zakresie występowania różnych dysfunkcji oraz kwestii związanych z naturalnym okresem w życiu każdego człowieka, jakim jest starość – tłumaczyła Ligia Jamer.
Podkreślić należy, że to już kolejna inicjatywa JFOON i PZERiI w ramach programu edukacyjnego "NiepełnoSPRAWNI-pełnoPRAWNI. Tworzymy społeczeństwo otwarte dla każdego", który jest objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Jelenia Góra oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji z Warszawy.