Groby Pańskie, umieszczane w kościołach przed Wielkanocą, to symboliczne przedstawienia grobu Chrystusa. Ozdobione kwiatami i świecami, stanowią przypomnienie o zmartwychwstaniu Jezusa. Wzruszające i misternie wykonane, inspirują do refleksji i modlitwy, przypominając wiernym o głębokim znaczeniu Wielkanocy.
Wystawianie Grobu Pańskiego w kościele to szczególna tradycja praktykowana w okresie Wielkiego Tygodnia, od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania. Jest to symboliczna rekonstrukcja grobu Jezusa Chrystusa, mająca na celu uczczenie Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Proces przygotowania Grobu Pańskiego zazwyczaj rozpoczyna się kilka dni przed Wielką Sobotą, zaangażowani są w niego wierni oraz duszpasterze, którzy tworzą specjalną strukturę ozdobioną kwiatami i symbolami związanymi z Męką Pańską.
W czasie liturgii Wielkiej Soboty, Groby Pańskie stają się centralnym punktem uroczystej Wigilii Paschalnej. Wówczas świeczki, symbolizujące Chrystusa jako Światło Świata, są zapalane przy Grobie, a liturgia skupia się na radosnym oczekiwaniu na zmartwychwstanie. Wystawienie Grobu Pańskiego ma głębokie znaczenie duchowe dla wspólnoty chrześcijańskiej, stanowiąc czas refleksji, modlitwy i przygotowania się na radość Zmartwychwstania, oraz wzmacnia więzi wiernych z Jezusem Chrystusem przez wspólne przeżywanie tajemnicy paschalnej.
Zdjęcia Jeleniogórskich Grobów Pańskich wykonano w Bazylice św. Erazma i św. Pankracego, Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty.