Sobieszowska społeczność jest bardzo aktywna w życiu miasta i po raz kolejny pokazała, że potrafi się zmobilizować przy okazji budżetu partycypacyjnego. Na terenie TCTA układany jest tor wykonany z tworzywa NP 50 CL i SK marki NEVEPLAST o śliskości śniegu do stylu klasycznego i stylu dowolnego na długości ok. 200 m. Tor w postaci kolorowych mat połączonych w jednolitą trasę pozwalającą spacerować na nartach, ćwiczyć technikę biegu, trenować narciarstwo biegowe, a także organizować mini zawody w sprincie technikami narciarskimi: klasyczną i dowolną. Trasy nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych i technicznych. Dodatkowo poprzez odpowiednie ich ułożenie na pochyłościach można je wykorzystywać np. do rekreacyjnych zjazdów na pontonach w okresie letnim.
Mamy tu trasę do nartorolek, mamy wypożyczalnię sprzętu, teraz będzie trasa o śliskości śniegu do techniki łyżwowej i klasycznej – powiedział Zbigniew Stępień, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 15 i Gimnazjum Nr 5 w Sobieszowie, który podkreśla, że trasa ma służyć wszystkim chętnym mieszkańcom, w tym trenującym narciarstwo biegowe dzieciom i młodzieży. - Najwartościowszy trening dla biegacza narciarskiego jest w warunkach śniegowych. Te maty mają śliskość śniegu, a w okresie październik-listopad mamy w Polsce problem ze śniegiem, wyjeżdżamy do Livigno czy Oberhofu i płacimy za to, a tutaj mamy coś za darmo – podkreślił Z. Stępień.
To jest mata produkowana przez włoską firmę NEVEPLAST z Bergamo, której to jesteśmy w Polsce przedstawicielem. Sercem tego systemu jest specjalne tworzywo użyte do wykonania tych podstawowych modułów, z których łączone są panele do stylu dowolnego, jak i do klasyka – powiedział Adam Front z firmy MegaOutdoor z Krakowa, która jest wykonawcą inwestycji w Sobieszowie. - To jest komponent tworzyw, gdzie w produkcji stosuje się dodatek suchych smarów, więc jest naturalnie śliskie – dodał wykonawca, który przywołał wyniki badań wykonanych przez Uniwersytet w Bergamo, określając współczynnik tarcia kinetycznego tego tworzywa jako 0,05, a śnieg ma wartość 0,04 (śnieg zmrożony) do 0,01 (śnieg mokry).
Jak podkreśla Adam Front, gwarancja jest określona na 3 lata, jednak tor we Włoszech ma już 15 lat i cały czas służy biegaczom, a jest używany do narciarstwa zjazdowego, więc jest znacznie bardziej obciążony. - Możemy więc przyjąć co najmniej 10 lat spokojnego użytkowania – stwierdził A. Front, który zaznaczył, że do tej pory tego typu trasy w Polsce były układane pod konkretne imprezy, a w Jeleniej Górze będzie to pierwsza trasa na stałe.
Wykonawca podkreśla, że tory NEVEPLAST mają znaczną przewagę nad nawierzchniami igielitowymi, bowiem są praktycznie bezobsługowe, a przy igielicie potrzebne są kosztowne, trwałe instalacje zraszające. - Jedyna forma obsługi to umieszczenie przed wejściem na tor nasączonego płynem serwisowym dywanika i narta jest wstępnie przesmarowana. Samych nart nie smarujemy. Dodatkowo raz na 10 dni aplikuje się nieco płynu na tor do stylu dowolnego – powiedział Adam Front z MegaOutdoor, który dzisiaj (3.08) planuje zakończenie prac w TCTA. Koszt inwestycji to niemal 200 tysięcy złotych. W sumie trasa będzie miała długość niespełna 200 metrów.