Poniedziałek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 13650
Zalogowanych: 90
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nalepki plombowe

Środa, 26 października 2022, 13:21
Aktualizacja: 13:24
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Nalepki plombowe
Nalepka plombowa Jeleniej Góry
Fot. Archiwum S. Firszta
W dawnych wiekach listy pisane na papierze czerpanym składano w bardzo finezyjny sposób, a miejsca połączenia krawędzi pisma łączono zabezpieczając je pieczęcią lakową. Aby otworzyć list trzeba było zniszczyć pieczęć...

W XVIII wieku obok pieczęci lakowych zaczęto też stosować pieczęcie opłatkowe wykonywane za pomocą wyciśnięcia herbu lub znaku w miękkim skrawku papieru. Przy otworzeniu listu pieczęć ulegała zniszczeniu. Z czasem do wysyłki listów zaczęto stosować koperty, które zaopatrywano w wyposażone w klej zakładki. Zaplombowana koperta, w której znajdował się list była dobrze zabezpieczona, chociaż nie dla wszystkich.

Znaleźli się „sprytni ludzie”, którzy wymyślili prosty sposób otwierania i zamykania zaklejonych kopert. Starczyło rozmiękczyć klej i koperta dawała się otworzyć bez jej uszkodzenia mechanicznego. Później po wyschnięciu można było ponownie je zalepić. Jeden ze sposobów takiego działania przedstawił w swoim serialu „Alternatywy 4”, z 1983 roku, reżyser związany z Jelenią Górą, Stanisław Bareja. Główny bohater filmu Stanisław Anioł (rola Romana Wilhelmiego) z żoną Mieczysławą (rola Bożeny Dykiel), w sprytny sposób przejmowali korespondencje mieszkańców bloku i nad parą wodną otwierali koperty. W ten sposób dowiadywali się różnych rzeczy o których wiedzieć nie powinni jako gospodarze domu.

Między innymi właśnie dlatego zawsze myślano o dodatkowym zabezpieczaniu przesyłek. Także urząd Kameralny Majątku Wolnego Państwa Stanowego Schaffgotschów stosował takie metody. Jedną z nich było stosowanie tzw. nalepek plombowych. Były to niewielkie druki nalepiane na przesyłki w taki sposób, aby ich otwarcie było niemożliwe bez zniszczenia nalepki.

Same nalepki drukowano w specyficzny sposób. Posiadały one wytłoczony znak lub herb wykonany bardzo precyzyjnie. Każda manipulacja przy naklejce plombowej powodowała albo całkowicie jej zniszczenie, albo zatarcie wytłoczonego znaku. Urząd Kameralny Schaffgotschów stosował nalepki plombowe w kształcie owalu, ustawionego w pion, o wymiarach 4,5 x3,5 cm. W zależności od treści przesyłki miały one różne kolory: czerwone, niebieskie lub czarne. W zależności także od oddziału Urzędu (klucze majątku) nalepki różniły się np. napisami. Nalepki wokół zaopatrywane były w zaokrąglone ząbki (jak znaczki pocztowe). W samym środku znajdował się herb Schaffgotschów wydrukowany wypukło, a wokół niego odpowiedni napis m.in.:
- Reichsgräfl.Schaffgotsch Freistandesherrl. Cameral-Amt Hernsdorf n.K.
- Reichsgr:Schaffgotsch:Rent-Amt zu Greiffenstein
- Reichsgr:Schaffgotsch Fr: Standesherrl.Cammeral-Amt.

Także inne urzędy państwowe, samorządowe i instytucjonalne stosowały nalepki plombowe przy wysyłaniu przesyłek. Używał ich także magistrat Jeleniej Góry. Była to nalepka okrągła o średnicy ok. 2 cm z herbem miasta i napisem: - Siegel der Stadt Hirschberg i. Schl.

Twoja reakcja na artykuł?

7
70%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
856
Tak
19%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Jelenia Góra - KARR
Zakończenie Uniwersytetu Liderów
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
 
Aktualności
Tłumy pod Szrenicą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group