Wtorek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 6993
Zalogowanych: 32
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Prace na projektami drogowymi

Środa, 12 października 2022, 8:44
Autor: WAC
Region: Prace na projektami drogowymi
Fot. GDDKiA
Dolnośląski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad intensywnie pracuje nad przygotowaniem dokumentacji do realizacji ponad 300 km dróg ekspresowych S5 i S8, autostrady A4 oraz obwodnic kilku miejscowości w regionie.

Między innymi zakończyły się prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ) dla trzech odcinków S8 od Wrocławia do Barda. Obecnie prowadzone są prace nad koncepcją programową. Opracowano też analizę i prognozy ruchu.  Droga ekspresowa S8 od Wrocławia do Kłodzka będzie liczyła ok. 80 km. Realizacja trasy została podzielona na trzy odcinki: Kłodzko - Ząbkowice Śląskie, Ząbkowice Śląskie - Łagiewniki i Łagiewniki - Wrocław (Magnice),

Drogowcy podpisali też umowę na opracowanie dokumentacji dla budowy lub rozbudowy autostrady A4 na odcinku od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód/Stary Śleszów o długości ok. 80 km oraz budowy drogi ekspresowej S5 Bolków - Sobótka o długości ok. 50 km. Od stycznia do końca lutego br. prowadzono turę spotkań informacyjnych, na których zostały zaprezentowane wstępne korytarze przebiegu A4 i S5. Spotkania zostały zorganizowane dla 21 gmin, przez które przechodzą projektowane warianty tras. Obecnie trwają prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym wykonywana jest również inwentaryzacja przyrodnicza. W czwartym kwartale br. planowane jest przeprowadzenie drugiej tury spotkań informacyjnych dla mieszkańców, podczas których przedstawione będą efekty społecznych głosów zebranych w pierwszej części spotkań.   

Kolejna z podpisanych umów na przygotowanie dokumentacji projektowej dotyczy odcinka A4 od Krzyżowej do Legnicy.  Autostrada A4 na odcinku ok. 36 km zostanie rozbudowana w istniejącym śladzie, a każda jezdnia będzie miała trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Miejscami będzie to budowa nowej jezdni równolegle do jezdni istniejącej, a miejscami rozbudowa jezdni istniejących. W marcu br. odbyły się spotkania informacyjne ze społeczeństwem w sześciu gminach, przez które przebiegają projektowane warianty tras. Obecnie opracowywane jest studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, jednocześnie trwa inwentaryzacja przyrodnicza w terenie.   
GDDKiA przygotowuje się do rozpoczęcia budowy kilku obwodnic. Spośród nich mieszkańcy naszego regionu najbardziej będą zainteresowani pracami nad projektem drogi pozwalającej uniknąć konieczności przejazdu przez Kaczorów. Głównym celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego odbywającego się na kierunku Bolków - Jelenia Góra. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Kaczorowie. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego - aż do granicy polsko-czeskiej, oraz dla ruchu regionalnego, ponieważ poprawie ulegnie połączenie Jeleniej Góry z węzłem na S3 w Bolkowie. 

Umowa na prace projektowe tej obwodnicy została podpisana 19 lipca 2019 r. W ramach realizacji projektu, wykonawca – Databout opracowuje dla tego zadania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla obwodnicy oraz materiały wymagane do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wykonawca w ramach realizowanego projektu zobowiązany jest także do przygotowania projektu budowlanego wraz z kompletem materiałów do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Uzupełnieniem materiałów projektowych będzie projekt wykonawczy oraz dokumentacja przetargowa.  

Od 30 listopada do 11 grudnia 2020 r. przeprowadzono spotkania informacyjne z mieszkańcami. Od 24 sierpnia do 6 września br. odbyły się spotkania uzupełniające, które były wynikiem opracowania nowego wariantu przebiegu obwodnicy. Powstał on jako odpowiedź na uwagi, które były przekazywane w pierwszej turze spotkań. Obecnie trwają prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym. W listopadzie planowane jest posiedzenie Zespołu Oceny Projektów Inwestycyjnych, a w I kwartale 2023 r. posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI). W II kwartale 2023 r. planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Twoja reakcja na artykuł?

19
70%
Cieszy
2
7%
Hahaha
1
4%
Nudzi
2
7%
Smuci
0
0%
Złości
3
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
866
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Miał się gaz ulatniać, to strażacy przyjechali
 
Jelenia Góra - KARR
Zakończenie Uniwersytetu Liderów
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group