Eugene Ionesco jest jednym z najwybitniejszych dramaturgów. Należał do awangardy teatralnej lat 50., jako twórca Teatru Absurdu. W swoich dramatach protestował przeciw wszelkim schematom i kompromisom, a jego sztuki zaliczane są do kanonu dramaturgii współczesnej.
“Szaleństwo we dwoje” w przekładzie Jana Kotta to jednoaktówka. Przedstawienie zrealizowane w oparciu o dramat Eugene Ionesco opisuje bolesną i trudną codzienność pary będącej ze sobą w kilkunastoletnim, nieudanym związku. Życie codzienne wypełniają im kłótnie i banalne utarczki, nie potrafią, tkwiąc w zapiekłym konflikcie i absurdalnych kłótniach dostrzec, że wokół nich toczy się konflikt zbrojny a świat w którym żyją ulega degradacji i destrukcji. Zwyczajne sytuacje z codziennego życia przeradzają się niezauważalnie w niepokojący, pełen napięć i frustracji seans psychologiczny.
Ionesco posługując się czarnym humorem i groteską, w “Szaleństwie we dwoje” przedstawia osaczenie i samotność człowieka we współczesnym świecie. Wskazuje jak wielki wpływ na życie ludzkie ma polityka i media.
Widowisko wyreżyserował Tadeusz Rybicki, scenografię przygotował Stanisław Szumski, muzykę skomponował Mateusz Rybicki, zaś ruch sceniczny opracowała Anna Krych.
Występują: Dorota Korczycka-Bąblińska, Lidia Lisowicz, Sylwester Kuper, Rafał Ksiądzyna, Jacek Maksimowicz i Sławomir Mozolewski.