Poniedziałek, 30 grudnia
Imieniny: Eugeniusza, Marcelego
Czytających: 13877
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bez Bandery pod choinkę

Środa, 18 grudnia 2019, 9:32
Aktualizacja: Czwartek, 19 grudnia 2019, 9:50
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Bez Bandery pod choinkę
Fot. Przemek Kaczałko
Z porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry zdjęto punkty dotyczące zawarcia umowy o partnerstwie z dwoma miastami na Ukrainie – Tarnopolem i Równem.

W ubiegłej kadencji doszło do podobnej sytuacji, gdy również zdjęto z porządku obrad kwestię partnerstwa z Tarnopolem.

Tym razem projekt powrócił, a dodatkowo podobna umowa miała być zawarta z miejscowością Równe. W wyniku oburzenia mieszkańców pochodzących z Kresów, władze miasta postanowiły zdjąć oba punkty z dzisiejszej sesji.

Nie ma akceptacji mieszkańców - argumentował zdjęcie z porządku obrad punktów dot. partnerstw z Tarnopolem i Równem, prezydent Jerzy Łużniak.

Sprawę nagłośnił w ogólnopolskich mediach radny Mariusz Gierus, który podkreślał, że w obu miejscowościach upamiętniany jest Stepan Bandera, jeden z liderów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz inni odpowiedzialni za ludobójstwo na Polakach.

Radny Prawa i Sprawiedliwości nie krył, że warto się przyjrzeć powiązaniom rotarian, w tym przewodniczącego Rady Miejskiej - z potencjalnymi partnerami ze wschodu.

Mieszkańcy mają możliwość oceny, widzą doskonale działalność przewodniczącego Rady Miejskiej Jeleniej Góry w ostatnich czasach, jego zaangażowanie w Rotary Club... czy to prawda, że Rotary Club stoi za tworzeniem umów międzynarodowych pomiędzy Jelenią Górą a miastami zachodniej Ukrainy? Jeżeli tak jest, to można się zastanowić czy w świetle przepisów o samorządzie gminnym sam przewodniczący nie powinien się wyłączyć z głosowania, bo w jego interesie jest to, żeby współpraca się zacieśniała, aby jak najwięcej obywateli Ukrainy w Jeleniej Górze było mieszkańcami naszych miast partnerskich - mówił przed sesją Mariusz Gierus.

Radny PiS ubolewa, że mimo zobowiązań Jerzego Łużniaka z poprzedniej kadencji, gdy była mowa o budowie pomnika ofiar ludobójstwa na Kresach - mimo deklaracji, nadal nie ogłoszono konkursu na budowę pomnika.

Biorąc pod uwagę, że do przestrzeni publicznej ma się przebić współpraca z probanderowskimi władzami Tarnopola i Równego, to jest absurd, hipokryzja ze strony tych, którzy mówią o rzekomym odradzaniu się w Polsce nacjonalizmu. Tam stoi pomnik bezpośrednio odpowiedzialnego kata Wołynia - podkreślał M. Gierus, który "poleca" przy takim toku rozumowania włodarzy Jeleniej Góry - współpracę z Białorusią, czy Koreą Północną. - Kursy autobusowe Jelenia Góra - Korea Północna na pewno by się opłaciły... - dodał radny, który oceniając wycofanie projektów mówił o gorzkiej satysfakcji. - Dopóki ludzie nie pokażą, co o tym myślą, to władza próbuje to przepchnąć. Wielokrotnie sygnalizowałem prezydentowi, że jestem otwarty na rozmowę o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa na Kresach.

Twoja reakcja na artykuł?

78
76%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
3%
Nudzi
2
2%
Smuci
8
8%
Złości
11
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy byłe(a)ś kiedykolwiek na Śnieżce?

Oddanych
głosów
1013
Nie i nie zamierzam
8%
Nie, mieszkam blisko i jeszcze zdążę
5%
Tak
34%
Tak, wiele razy
38%
Tak, ale dawno, w młodości
14%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
O wyborach prezydenckich...
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kilometry
Rondo czy nawrotka na Sudeckiej?
 
Jelenia Góra - KARR
Muzyczne podsumowanie roku w KARR S.A.
 
Karkonosze
Tłumy na zakosach pod Śnieżką
 
Ciekawe miejsca
Janowice Wielkie – pałac i dziwny las

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group