Z trasy narciarskiej może korzystać każdy. Zazwyczaj do południa korzystają z niego dzieci i młodzież z klas sportowych, natomiast po zajęciach lekcyjnych każda osoba dorosła, jak i nieletni (pod opieką osoby dorosłej) mogą korzystać bezpłatnie. - Na miejscu jest sprzęt – wypożyczamy narty, buty, kije – to ten sam sprzęt, którego używamy zimą – powiedział Zbigniew Stępień, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 15 w Sobieszowie. - Za wypożyczenie nie bierzemy żadnych pieniędzy, natomiast przyjmujemy dobrowolne datki do 10 zł na konserwację sprzętu, bo jak wiadomo zużywa się – dodał Z. Stępień.
Jak podkreślają użytkownicy, śliskość tworzywa jest znacznie lepsza od igielitu. Trasa w jeleniogórskim Sobieszowie jest w Polsce pierwszym takim obiektem zamontowanym na stałe. Jak zapewniają zarządcy obiektu, trawa która wyrosła na trasie w niczym nie przeszkadza, ale ze względów wizualnych zostanie usunięta za pomocą „roundupu”, na co producent mat wyraził już zgodę.
Tor wykonany jest z tworzywa NP 50 CL i SK marki NEVEPLAST o śliskości śniegu i służy do stylu klasycznego i stylu dowolnego na długości ok. 200 m. Tor w postaci kolorowych mat połączonych w jednolitą trasę, pozwala spacerować na nartach, ćwiczyć technikę biegu, trenować narciarstwo biegowe, a także organizować mini zawody w sprincie technikami narciarskimi: klasyczną i dowolną. Trasy nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych i technicznych. Dodatkowo poprzez odpowiednie ich ułożenie na pochyłościach można je wykorzystywać np. do rekreacyjnych zjazdów na pontonach w okresie letnim. - To jest komponent tworzyw, gdzie w produkcji stosuje się dodatek suchych smarów, więc jest naturalnie śliskie – mówił nam wykonawca inwestycji w Jeleniej Górze, który przytoczył wyniki badań wykonanych przez Uniwersytet w Bergamo, określając współczynnik tarcia kinetycznego tego tworzywa jako 0,05, a śnieg ma wartość 0,04 (śnieg zmrożony) do 0,01 (śnieg mokry).