Marszałek województwa nie krył zadowolenia, że wspólnoty przystąpiły do konkursu, bowiem nie jest to powszechne zjawisko. - Jestem głęboko przekonany, że ten przykład zadziała i inni pójdą ich śladem, bo nie tylko samorządy i instytucje, ale też grupy osób mogą sięgać po środki unijne - powiedział Cezary Przybylski.
- Wykonamy kompleksową renowację budynków, a więc elewację, dach, ocieplenie, elementy dla osób niepełnosprawnych - wymienia Krzysztof Malec, reprezentujący wspólnoty z Al. Wojska Polskiego 7, 10 i 11. - Do tej pory było wiele projektów rewitalizacji w Jeleniej Górze, ale żaden nie został w pełni zrealizowany. Aleja Wojska Polskiego wymaga szczególnej uwagi. Wsparcie finansowe praktycznie uratuje nam życie - stwierdził przedstawiciel wspólnoty. Inwestycja o wartości 860 tys. zł uzyskała wsparcie unijne w wysokości 580 tys. zł.
Kolejnymi budynkami przy zabytkowej alei będą nr 44, 46 i 60. - Zostaną wykonane przed wszystkim elementy elewacyjne - od zaplecza będzie docieplenie, a elewacje frontowe o walorach secesyjnych będą odrestaurowane. Będzie też izolacja pozioma i pionowa nieruchomości, czyli odetniemy dopływ wód gruntowych, które degradują nam nieruchomość. Będą też przystosowania dla osób niepełnosprawnych, domofony, remont pomieszczeń piwnicznych - wymieniał Piotr Bereźnicki, przedstawiciel wspólnoty. Inwestycja o wartości ponad 1 milion złotych, uzyskała dofinansowanie na poziomie ponad 640 tysięcy złotych.
Beneficjenci przyznają, że obecnie trudno jest znaleźć wykonawcę na rynku budowlanym, póki co udało się dla budynku nr 46.