Głównym celem organizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które same sobie już poradzić nie mogą, natomiast drugim, nie mniej ważnym – to wyprowadzić te osoby z bezdomności i przywrócić do życia w społeczeństwie. Stąd w Jeleniej Górze szereg różnych inicjatyw, jak „Gotowanie ze smakiem”, Wigilia, czy „Jajko Świąteczne” oraz Spółdzielnia „Patron”. Bogusław Gałka, prezes zarządu oddziału mówi o tej spółdzielni, jako o drugiej szansie dla osób, które straciły nadzieję na normalne życie.
- Aktywizacja zawodowa w naszej organizacji jest od lat ważnym elementem działalności. Nasi podopieczni podejmują prace społecznie użyteczne. Na przykład przeprowadzają dzieci przez przejścia dla pieszych, sprzątają tereny miejskie, odśnieżają, itp. Kierujemy ich także na rożnego rodzaju staże – wylicza Bogusław Gałka.
Ale to nie wszystko. Jeleniogórskie koło prowadzi również ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych wymagających działań pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Wspólnie z Bankiem Żywności z Wrocławia i programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa zaopatruje okresowo w żywność około 2 tys. ubogich osób.
Ponadto podczas zimy w schronisku dla bezdomnych pracują tzw. stritworkerzy (street working), którzy zajmują się odnajdywaniem w mieście bezdomnych i przywożeniem ich do ogrzewalni, żeby uchronić tych ludzi od śmierci z wychłodzenia. – Współpracujemy w tym względzie z Policją Strażą Miejską – mówi Bogusław Gałka. – Podkreśla, że działalność koła bardzo wspierają wolontariusze, także ze szkól. - Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, darczyńców, ale również różnych rodzaju fundacji, możemy skutecznie działać. Bez ich pomocy to by było bardzo trudne – mówi Bogusław Gałka.