Podczas zamknięcia wystawy "Polonia, symbol tradycji - znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja - Naród - Zwycięstwo" można było zapoznać się z wierszem pt. „Mochnacki” z tomu Jana Lechonia „Karmazynowy poemat”.
- Oto działacz polityczny, ideolog romantyzmu, ale też pianista Maurycy Mochnacki koncertuje krótko po upadku Powstania Listopadowego w szwajcarskim salonie. Zebrani słuchacze to przede wszystkim emigracyjna Polonia. Muzyka wywołuje w odbiorcach obrazy ojczystego kraju, za którym tęsknią, polskich pejzaży, oraz wizje rozmaitych wypadków historycznych – bohaterskich, będących powodem do dumy i patriotycznych uniesień, lecz również tych, które przyczyniły się do upadku kraju. Lechoń jednak to poeta dwudziestolecia. Nic zatem dziwnego, że pojawiają się u niego także postaci późniejsze – Piłsudski, czy Jacek Malczewski, którego malarska twórczość organicznie łączy imaginarium starożytnej, greckiej mitologii z polską wsią - tłumaczą organizatorzy.
Wystąpili aktorzy Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze: Małgorzata Osiej-Gadzina, Piotr Konieczyński, Robert Mania i Jacek Paruszyński oraz debiutantka - Katarzyna Trzeszczkowska. Muzyka: Jacek Szreniawa.
Jak podkreśliła dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła, to historyczne wydarzenie dla placówki przez nią zarządzanej, bowiem po raz pierwszy odbyło się w niej przedstawienie.
- To była jedna z najważniejszych wystaw, jaką tu gościliśmy. To przecież znakomite nazwiska: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski, Jan Styka. Bardzo dobrze nam się współpracuje z Zamkiem Książ i dla małego muzeum byłoby to nie do udźwignięcia, a razem było nam łatwiej to zorganizować - powiedziała Gabriela Zawiła, zapraszając tych, którzy nie zdążyli zobaczyć Polonii w Jeleniej Górze, na uroczyste otwarcie wystawy do Sali Balowej Zamku Książ już 23 września o godz. 17:00.
Jednocześnie zapowiadana jest już kolejna wielka wystawa. Z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Muzeum Karkonoskim (od połowy października) będzie można oglądać inne prace Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i wielu innych znakomitych artystów, w klimacie niepodległościowym.