Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11514
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Historia biżuterii. Od kiedy ją nosimy?

Środa, 30 października 2024, 17:56
Aktualizacja: 21:57
Autor: Artykuł Sponsorowany
Polska: Historia biżuterii. Od kiedy ją nosimy?
Fot. ts
Już od czasów starożytności biżuteria pełniła w życiu lokalnych społeczności ważną funkcję. Nie tylko zdobiła ciało, ale była również sposobem na podkreślenie pozycji w społeczeństwie. Biżuteria była również używana do niektórych religijnych rytuałów. Jak dalej kształtowała się historia tych wyjątkowych ozdób?

Starożytność – symbol ochrony i statusu społecznego


Egipcjanie wierzyli, że biżuteria ochroni ich dusze po śmierci, dlatego przykładali ogromną wagę do wyboru ozdób, które miały dla nich znaczenie duchowe oraz symboliczne. Biżuterię tworzono głównie z metali szlachetnych – złota i srebra – ale również z kamieni szlachetnych. Noszenie ozdób, zwłaszcza przez osoby u władzy, świadczyło o potędze i władzy. Bardzo często sięgano po złoto, które dla Egipcjan symbolizowało nieśmiertelność.

Z kolei w starożytnej Grecji i Rzymie biżuteria była niezwykle artystyczna i miała podkreślać urodę, ale również pozycję w społeczeństwie. Często tworzono ozdoby z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Popularne były wieńce, bransolety, kolczyki oraz pierścienie. Rzymianie wprowadzili cięcie i szlifowanie kamieni szlachetnych, co miało znaczący wpływ na wygląd biżuterii.

Średniowiecze – wyraz bogactwa


W średniowieczu biżuteria była zarezerwowana głównie dla arystokracji i duchowieństwa i stanowiła wyraz bogactwa oraz władzy. Ozdoby miały również wymiar religijny – bardzo często sięgano po relikwiarze, medaliony czy krzyże. W tamtym okresie biżuterii używano również na co dzień – sygnet służył do pieczętowania dokumentów, a ciekawa broszka do spinania szat.

Renesans – rozwój sztuki jubilerskiej


Epoka przyniosła nie tylko odrodzenie sztuki, ale również gwałtowny rozwój jubilerstwa. Dzięki nowym technikom obróbki metali i kamieni biżuteria stała się bardziej artystyczna, a przy tym skomplikowana. Popularnością cieszyły się wielobarwne klejnoty, ale również perły.
Tworzone w tamtym okresie ozdoby biżuteryjne nawiązywały do mitologii, nauki i literatury. Bogate wzory oraz wyraziste kamienie szlachetne wskazywały na prestiż, ale były również okazją do wyrażenia swoich uczuć względem ukochanych osób.

Współczesność – bogactwo form i wzornictwa


Przez kolejne stulecia biżuteria oddawała styl i ducha danej epoki. W erze wiktoriańskiej sięgano po bogato zdobione ozdoby, a w okresie art déco najchętniej wybierano geometryczne kształty i minimalistyczne wzornictwo.
Z biegiem czasu biżuteria zaczęła odzwierciedlać indywidualny styl i preferencje. Również mężczyźni zaczęli sięgać po ozdoby takie jak bransoletka męska, łańcuszki z zawieszką czy pierścionki. W wytwarzaniu ozdób sięgano po zróżnicowane materiały – od złota, srebra i platyny, przez kamienie szlachetne, aż po mniej popularne: stal, szkło czy tworzywa sztuczne.
Obecnie biżuteria to jeden ze sposobów na podkreślenie swojego indywidualnego stylu i preferencji. Mnogość dostępnych wzorów i modeli sprawia, że ozdoby biżuteryjne mogą podkreślać nasze zestawienia na wiele sposobów i nawiązywać do różnych stylów minionych epok.
Historia biżuterii wyraża ludzką kreatywność i chęć szukania nowych form i wzornictwa, które przyczyniły się do rozwoju kultury i sztuki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
623
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group