Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11399
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Święto Wojska Polskiego z nutką polityki

Wtorek, 15 sierpnia 2017, 14:40
Aktualizacja: Środa, 16 sierpnia 2017, 17:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Święto Wojska Polskiego z nutką polityki
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas obchodów 97. rocznicy Cudu nad Wisłą, a więc Święta Wojska Polskiego – w Jeleniej Górze, podobnie jak w wielu innych miejscach kraju, dało się wyczuć coraz większy podział społeczeństwa na zwolenników i przeciwników obecnie rządzących. Mieszkańców biorących udział w uroczystości – też jakby coraz mniej...

Tradycyjnie, obchody rozpoczęły się od przemarszu spod Bramy Wojanowskiej pod Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie wystrzałem z armaty Bractwo Kurkowe Ziemi Jeleniogórskiej dało początek uroczystości. - To święto ważne dla mieszkańców, tym bardziej, że Jelenia Góra była swego czasu istotnym ośrodkiem wojskowym - powiedział Konrad Sikora, przewodniczący Rady Miejskiej, który po raz pierwszy wystąpił w tej roli.

- Powinniśmy być razem z żołnierzami i dziękować im za to, że w trudnych sytuacjach dla Polski stali i bronili nas. W czasach, kiedy był spokój i cieszyliśmy się wolnością wojsko też było - dobrych duchem i przykładem dla młodych ludzi - podkreślił Jerzy Łużniak, który pod nieobecność prezydenta reprezentował wraz z Piotrem Paczóskim władze Jeleniej Góry. - Dzisiaj niektórzy politycy próbują grać na wojsku, co jest niedobre. Wojsko powinno być apolityczne i mam nadzieję, że w końcu dojdzie do tego, bo żołnierze nie powinni brać udziału w rozgrywkach i grach politycznych - dodał zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Do obecnej sytuacji w Polsce odniósł się także gen. Bronisław Peikert, który w obecności przedstawicieli PiS odważył się na mocne słowa. - Żołnierz polski walczył wszędzie tam, gdzie była droga do wolności, wyzwolenia naszej Ojczyzny. To politycy tylko dzielą na słusznych i niesłusznych z wielką szkodą dla nas wszystkich. W Wojsku Polskim od lat wypracował się model dobrego kształcenia dowódców, patriotycznego wychowania zastępów żołnierzy polskich. Dzisiaj odstępuje się od tych zasad, a szkoda... - mówił B. Peikert, który przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego: "Kto nie szanuje i nie pamięta przeszłości, nie jest wart teraźniejszości, ani przyszłości".

Przy pomniku "Wolność krzyżami się mierzy" odsłonięto dwie kolejne tabliczki oraz złożono ziemię z pół bitewnych i cmentarzy wojennych. W ten sposób w 2017 roku upamiętniono Mołotków (1914 r.) i Driel (1944 r.). Następnie delegacje władz miasta, organizacji pozarządowych, władz gmin i powiatu jeleniogórskiego i partii politycznych - złożyli kwiiaty oraz udali się na mszę św.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
631
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group