Punkty wycieczki: Esplanada, Kościół p.w. Bożego Ciała, kilka chwil przy grobie Państwa Hofmanów, Dom Braci Hauptmannów, Kościół Niepokalanego Serca NMP, Chybotek, Złoty Widok, Wlastimilówka, Muzeum Ziemi JUNA, a zakończenie wycieczki będzie miało miejsce przy Galerii Fotografii Artystycznej Janiny i Jana Korpala (przy ul. Kilińskiego).
Wlastimil Hofman (ur. 27 kwietnia 1881 r. w Karlinie/k. Pragi, zm. 6 marca 1970 r. w Szklarskiej Porębie), jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, był uczniem Jacka Malczewskiego i kontynuatorem linii symboliczno-alegorycznej w malarstwie.
Pod koniec XIX wieku studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, u Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego, potem w paryskiej École des Beaux-Arts. W roku 1907 jako pierwszy Polak otrzymał nominację na członka Wienner Secession Galerie, a w 1921 roku jako drugi Polak (po Oldze Boznańskiej) został członkiem Societe Nationale de Beaux Arts w Paryżu.
Podczas II wojny światowej przedostał się do Jerozolimy; po wojennej tułaczce próbował osiąść w Krakowie, nie odnalazł się jednak w tamtejszym środowisku. Jego przyjaciel - poeta Jan Sztaudynger, który wybrał Szklarską Porębę, namówił go do przyjazdu. Hofman dołączył do niego w 1947. W małym domku na uboczu na bezimiennej uliczce, którą nazwie Matejki zaczynał nowy rozdział życia, wspólnie z żoną Adą, która dla niego rozwiodła się. Ada była jego muzą i pielęgniarką. W Szklarskiej Porębie Wlastimil Hofman szybko zdobył sympatię mieszkańców: zwany “Panem Profesorem”, malował dużo, żeby się utrzymać.
Najważniejszą i najliczniej reprezentowaną dziedziną twórczości Hofmana było malarstwo portretowe, które stanowiło główne źródło jego utrzymania. Artysta chętnie malował rodzinę, przyjaciół, np. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, tworzył wyidealizowane wizerunki dzieci i pełne ekspresji portrety ludzi starych. Ze szczególną pasją Hofman malował autoportrety.
Przyjaciele wycieczki Szlakiem Wlastimila Hofmana: Muzeum Ziemi JUNA, Miasto Szklarska Poręba, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze, Biuro Turystyczne Pinokio, Willa “Grażyna” Szklarska Poręba Dolna, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie oraz Biblioteka Małego Księcia.