– Woda w rzekach opadła poniżej stanów ostrzegawczych – powiedział nam w poniedziałek Wacław Mazurek, szef PCZK. To dobra wiadomość dla powodzian, którzy bali się powrotu żywiołu. Prognozy na najbliższe dni nie przewidują także opadów deszczu, ale wzrost temperatur.
Mieszkańcy zalanych terenów powinni zadbać o dezynfekcję pomieszczeń. – Jest dostępna u nas chloramina, której roztworem należy przemyć powierzchnie, które zalała woda – dowiedzieliśmy się w centrum.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wciąż wystawia ciężarówki z kontenerami, do których można wyrzucać sprzęty i przedmioty zniszczone przez powódź. Kto potrzebuje takiego wsparcia, a jeszcze go nie otrzymał, może zadzwonić na nr 0 75 64 20 103 i dowiedzieć się więcej szczegółów.
Akcję inspekcji zalanych terenów prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Urzędnicy oszacują rozmiar szkód i wydadzą stosowne zaświadczenie, które będzie pomocne w ubieganiu się o zapomogi obiecane podczas ubiegłotygodniowej wizyty w regionie wicepremiera Ludwika Dorna.
Wciąż szacowane są szkody po powodzi. Nie wiadomo jeszcze, kiedy znajdą się firmy do ich kompleksowego usuwania. Samorządowcy – zgodnie z ustawą – muszą ogłosić przetargi w poszukiwaniu wykonawców robót. Procedury trwają co najmniej kilka tygodni.
Jak dodał Wacław Mazurek, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, po odwołaniu alarmu powodziowego, skończyło całodobowe dyżury. Mieszkańcy, którzy wciąż odczuwają skutki powodzi, powinni telefonować do innych służb ratowniczych:
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze 998;
- Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze 997;
- Pogotowie Ratunkowe 999;
- Straż Miejska 0757525162;
- Koncern Energetyczny EnergiaPro S.A. 991;
- Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o 993;
- Pogotowie Wodne PWiK „WODNIK” Sp. z o.o 994;
- Pogotowie Gazowe 992;
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna 0693367922;