Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11045
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Budimex wybuduje obwodnicę Maciejowej

Czwartek, 21 września 2017, 12:51
Aktualizacja: Piątek, 20 października 2017, 16:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Budimex wybuduje obwodnicę Maciejowej
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (21.09) w obecności mediów prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła podpisał z przedstawicielem firmy Budimex umowę na wykonanie obwodnicy Maciejowej, której wartość przekracza 50 milionów złotych. Jak deklaruje Krzysztof Sokołowski, nową drogą pojedziemy wiosną 2019 roku.

Konferencja prasowa rozpoczęła się nietypowo, bowiem Marcin Zawiła przekonywał, że podpisana umowa jest efektem starań wszystkich prezydentów Jeleniej Góry od czasu Zofii Czernow poprzez Józefa Kusiaka i Marka Obrębalskiego, co w polityce nie jest zjawiskiem codziennym. - Obejście Maciejowej to pomysł, który powstał w latach 90. Studium uwarunkowań uchwalone w 2002 roku już wtedy założyło obecny przebieg obwodnicy – wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to rzecz absolutnie kluczowa dla Jeleniej Góry – mówił na wstępie prezydent Marcin Zawiła podkreślając, że przez lata liczba turystów w Karkonoszach wzrosła nawet do 3 milionów rocznie.

Firmę Budimex reprezentował Krzysztof Sokołowski - dyrektor rejonu, któremu towarzyszyli Damian Nowakowski - dyrektor lokalnych kontraktów i Łukasz Zapart - kierownik kontraktu. - Jesteśmy firmą o zasięgu ogólnopolskim. Skutecznie budujemy infrastrukturę i obiekty kubaturowe w całej Polsce, m.in. drogę S3 na czterech odcinkach – mówił Krzysztof Sokołowski z Budimexu. Podpisanie umowy to pierwszy krok, teraz czeka nas kilkanaście miesięcy ciężkiej pracy – dodał przedstawiciel wykonawcy.

Obwodnica ma mieć niemal 5,3 km długości. Po drodze będą mosty, przepusty i ronda.W ciągu miesiąca na teren budowy wjedzie już ciężki sprzęt. Wykonawca przyznaje, że nie jest łatwo o ludzi do pracy, ale firma ma temu wyzwaniu podołać. - Faktycznie wykwalifikowanych pracowników jest znacznie mniej. W dużej mierze zasilają nas pracownicy z Ukrainy – powiedział K. Sokołowski.

W sumie koszt inwestycji ma wynieść 55-57 milionów złotych (włącznie z wykupem terenów). Finansowanie w większości pochodzi ze środków unijnych – 10 milionów euro, a z budżetu miasta – w zależności od kolejnych rozstrzygnięć – inwestycja pochłonie od 2 do 10 milionów złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group