Od 19 lat organizatorzy Festiwalu szukają jak najlepszych rozwiązań, by zadowolić gusta swojej publiczności. Po wielu rozmowach wprowadzają szereg zmian i ulepszeń. Co zaś dla odbiorców najbardziej istotne – zmienia się termin wydarzenia. Z jesiennego na wiosenny – ale wiosna przecież to czas rozkwitu, czas na nowe pomysły oraz czas na… wyjście z domu. Czas sztuki!
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publiczności, Organizatorzy zdecydowali się otworzyć Festiwal na jeszcze większą ilość artystów i projektów. Zmieniając format z warsztatów na przegląd, proponują spotkania nie ze studentami, a ze znanymi zespołami, formacjami i spektaklami teatralnymi. Na Festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć i usłyszeć w Wałbrzychu artystów występujących na scenach całego świata.
Od samego początku istnienia Festiwalu Ensemble jego patronką była Księżna Daisy. Nic więc dziwnego, że wałbrzyska publiczność szybko ochrzciła wydarzenie mianem „Festiwalu Daisy”. Idąc za tym głosem, a także mając na uwadze jak ważną postacią w świadomości mieszkańców Wałbrzycha jest postać Księżnej, od tego roku Organizatorzy zdecydowali się zaprosić publiczność na XIX Festiwal Księżnej Daisy!
Formuła Festiwalu Księżnej Daisy nawiązuje do osiemnastoletniej tradycji zapraszania wybitnych artystów i prezentacji ich pracy w formie cyklu koncertów i pokazów teatralnych.
CO NAS CZEKA W TYM ROKU?
Estoński mistycyzm
Nazywany muzycznym mistykiem naszych czasów Arvo Pärt, wybitny estoński twórca, przez lata stworzył własny, pełen głębokiej duchowości, oryginalny i rozpoznawalny na całym świecie styl. Program pierwszego koncertu zawiera wyjątkowy wybór kanonicznych utworów estońskiego mistrza. Kompozytorskie perły Pärta zabrzmią w nieoczywistych interpretacjach wybitnych artystów z powodzeniem łączących światy muzyki klasycznej i jazzu.
Słoneczna Brazylia
Choro to styl muzyki brazylijskiej, który powstał prawdopodobnie w latach 70. XIX wieku ze zmieszania europejskiej muzyki popularnej (polka, walc) i muzyki sprowadzonych z Afryki niewolników. Projekt prezentowany w ramach Festiwalu Księżnej Daisy odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Choro, który przypada w rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych twórców choro, Pixinguinha (Alfredo da Rocha Viana Filho) i składał się będzie z utworów tego twórcy, jak również Jacoba do Bandolima.
Tajemnicze Średniowiecze
Postać Piotra z Grudziądza owiana jest tajemnicą. Jeszcze do niedawna nikt nie wiedział nawet o jego istnieniu – dla świata odkrył go na nowo w połowie lat 70. XX wieku czeski muzykolog – Jaromír Černý. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie niezwykle ciekawy zabieg, którym posłużył się kompozytor by ukryć i jednocześnie przekazać nam swoją tożsamość. Uczynił to za pomocą akrostychów: pierwsze litery tekstów jego utworów układają się w imię P-e-t-r-u-s de G-r-u-d-e-n-c-z. Do grona ambasadorów i propagatorów twórczości Piotra z Grudziądza niedawno dołączyło również Trio Bastarda. Pozostając w obszarze sacrum i zachowując wiele oryginalnych elementów kompozycji, trio przearanżowało te utwory, dostosowując je do własnego, bardzo nietypowego instrumentarium, a przede wszystkim – filtrując je przez wrażliwość i doświadczenia muzyków XXI wieku.
Coś dla najmłodszych
„Nutki Pana Kleksa” to wesoły, muzyczny spektakl z brawurowo wykonanymi, znanymi i lubianymi bajkami Jana Brzechwy. Kaczka dziwaczka, Leń, Psie smutki, Na wyspach Bergamutach – to tylko niektóre z utworów, które można usłyszeć w spektaklu. Aktorzy wprowadzą najmłodszych widzów w świat Brzechwy, wędrując po przeróżnych stylach muzycznych: klasyka, pop, reggae, blues, jazz i disco. Świetne aranżacje, zaskakująca scenografia, dużo śmiechu i zabawy. To spektakl dla dzieci w każdym wieku, a także dla... ich rodziców. Reżyserem spektaklu jest Anna Seniuk.
PROGRAM
Czwartek, 21.04.2022, godz. 19.30 – Sala Maksymiliana w Zamku Książ w Wałbrzychu. Bilety: 25/20 zł
Arvo Pärt,
Wykonawcy:
Lutosławski Quartet, Marcin Masecki – fortepian, Anna Lobedan – alt
Piątek, 22.04.2022, godz. 19.30 – Klub Montowani w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Bilety: 25/20 zł
Brazylijskie Choro
Wykonawcy:
Marcin Markowicz – skrzypce, Marcin Masecki – fortepian
Sobota, 23.04.2022, godz. 12.00 – Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Bilety: 25/20 zł
Muzyczny spektakl dla dzieci „Nutki Pana Kleksa” (reżyseria: Anna Seniuk).
Obsada: Anna Lobedan, Kinga Ilgner, Kacper Matula, Mateusz Weber
Niedziela, 24.04.2022, godz. 19.30 – Sala Balowa w Zamku Książ w Wałbrzychu. Bilety: 25/20 zł
Pieśni Piotra z Grudziądza
Wykonawcy: Bastarda Trio
Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne na stronie https://goingapp.pl/selekcja/xix-festiwal-ksieznej-daisy