Piątek, 15 listopada
Imieniny: Alberta, Leopolda
Czytających: 9693
Zalogowanych: 44
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanin Pankracy Geier zwany Vulturinus

Poniedziałek, 29 marca 2021, 7:05
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Jeleniogórzanin Pankracy Geier zwany Vulturinus
Widok Jeleniej Góry w średniowieczu/fot. WordPress.com
Fot. Archiwum S. Firszta
W tym roku mija 400 lat od pierwszego wydania panegiryku Śląska Pankracego Geiera i 120 lat od pierwszego tłumaczenia tego dzieła z języka łacińskiego na język niemiecki.

Autor dzieła - Pankracy Geier urodził się najprawdopodobniej w 1480 roku w Jeleniej Górze. Był bardzo zdolnym chłopcem. Ukończył miejscową szkołę, prawdopodobnie przy kościele św. Erazma i Pankracego. W Jeleniej Górze wezwanie kościoła farnego miało za patronów tych właśnie świętych. Być może z tego powodu rodzice Geiera, mieszczanie jeleniogórscy, nadali mu właśnie imię Pankracy.

Święty Pankracy zginął jako młodzieniec. Został ścięty mieczem na arenie rzymskiej w czasach panowania cesarza Dioklecjana. Uważany jest za jednego z trzech, tzw. „zimowych ogrodników”. Jest patronem dzieci, rycerstwa i młodych sadzonek roślin ogrodowych. Jest stróżem przysięgi i mścicielem krzywoprzysięstwa.

W 1504 roku Pankracy Geier opuścił ukochane, rodzinne miasto i udał się do Italii na studia. Studiował w Padwie, w jednym z najlepszych uniwersytetów ówczesnego świata (uczelnię tę ukończył, m.in. Mikołaj Kopernik). We Włoszech, pod wpływem kwitnącego tam wówczas renesansu, przyjął przydomek łaciński „Vulturinus” („Sęp- sępowaty”).

W Padwie, z powodu tęsknoty za rodzinną ziemią, napisał po łacinie rymowany utwór - poemat będący Panegirykiem Śląska. W 611 wierszach ujął to, co czuł do ziemi ojczystej. Opisał piękno i bogactwo śląskiej ziemi. Scharakteryzował bardzo trafnie wiele miejsc i miejscowości, które znał osobiście lub z opowiadań.

Przedstawił 47 miast i miasteczek śląskich. W tym: Bolesławiec, Bolków, Kamienną Górę, Lubań, Lwówek Śląski, Zgorzelec i Jelenią Górę. To ostatnie miasto ujął w części „Laus Hirschbergae” („Pochwała Jeleniej Góry”). Słowa, które tam skreślił pokazują, że autor był „ówczesnym patriotą lokalnym”. Swoje rodzinne miasto ukazał jako ideał. Obraz Jeleniej Góry przedstawiony przez Pankracego Geiera (Vulturinusa) jest wyjątkowy i najpiękniejszy ze wszystkich powstałych w czasach renesansu. Nie bez przyczyny Geier miał też inny przydomek „Cervus montanus” (jeleniogórzanin).

Twoja reakcja na artykuł?

11
65%
Cieszy
2
12%
Hahaha
2
12%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Wigilia powinna być dniem całkowicie wolnym od pracy?

Oddanych
głosów
766
Tak
58%
Nie
25%
Nie ma to dla mnie znaczenia
17%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Pierwsza baza antyrakietowa w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Muzyka jest całym moim życiem
 
Jelonka wczoraj
"Szlakiem tajnych przejść" na Zamku Czocha
 
Piłka ręczna
Kolejne wyróżnienia dla naszych dziewczyn
 
Aktualności
Kiedy otworzą Maka w Jeleniej Górze?
 
Aktualności
Trwa Forum KARR w Karpaczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group