Sobota, 21 grudnia
Imieniny: Piotra, Tomasza
Czytających: 8759
Zalogowanych: 82
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Albo zniszczone, albo obrabowane

Środa, 13 marca 2024, 21:01
Autor: Stanisław Firszt
Dolny Śląsk: Albo zniszczone, albo obrabowane
Kiedy w 1945 roku administracja polska przejmowała tzw. Ziemie Odzyskane musiała sobie poradzić z zagospodarowaniem obiektów i zbiorów zgromadzonych w istniejących na tym terenie muzeach, których było około 60. Większość z nich to były małe placówki typu Heimatmusem. Na Dolnym Śląsku największe muzea albo zostały całkowicie zniszczone, albo obrabowane.

Wrocławskie muzea nie istniały, legnickie muzeum (Niedersdteriske Muzeum) zostało zniszczone, głogowskie muzeum zostało zniszczone. Ale nawet mniejsze muzea w małych miejscowościach trzeba było zająć i zabezpieczyć. Brakowało specjalistów (muzealników) i pracowników ochrony i dozoru.

Część muzeów od początku nazywano po prostu Muzeum np. Muzeum w Jeleniej Górze, Muzeum w Cieplicach Śląskich Zdroju, Muzeum w Jaworze, Muzeum w Chojnowie. Ciekawym przykładem nazwy muzeum była placówka w Jeleniej Górze.

W związku z tym, że przez pewien czas znajdowały się w nim dzieła Jana Matejki nazwano go Muzeum Miejskim im. Jana Matejki w Jeleniej Górze (nazwę taką otrzymała też ulica przy której instytucja ta funkcjonowała). Z czasem powrócono do nazwy Muzeum Regionalne w Jeleniej Górze, podkreślając, że działa w regionie. Tak nazywano inne muzea np. Muzeum Regionalne w Jaworze, Muzeum Regionalne w Chojnowie, Muzeum Regionalne w Świdnicy itp.. co było odpowiednikiem dawnych niemieckich Heimatmusum.

|W latach 60. XX wieku największą placówką na Dolnym Śląsku było Muzeum Śląskie we Wrocławiu, które miało ogromny wpływ merytoryczny na wszystkie muzea w regionie. Instytucja ta przygotowując się do zmiany na Muzeum Narodowe przeprowadziło szeroką akcję specjalizacji wszystkich muzeów w terenie. Zyskiwało na tym wyłącznie muzeum wrocławskie, bowiem inne muzea w terenie miały przekazać do tej instytucji wszystkie „zbędne” eksponaty „nie przydatne” w ich specjalizacji.

I tak powstały: Muzeum Osadnictwa Wojskowego w Lubaniu, Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze, Muzeum Kupiectwa w Świdnicy., Muzeum Sprzętów Gospodarstwa Domowego w Świebodzicach, Muzeum Rzemiosł Drzewnych w Środzie Śląskiej, Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach Śląskich, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu czy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Tylko w przypadku tych dwóch ostatnich muzeów akcja ta opłaciła się i specjalnie wyszła im na dobre.

|Miało jeszcze powstać Muzeum Miedzi w Lubinie ale skutecznie zablokowała to Legnica tworząc taką placówkę na swoim terenie, a to wykorzystał Brzeg. Kiedy Legnica zrezygnowała z Muzeum Piastów, utworzono tam Muzeum Piastów Śląskich. W oparciu o tematykę miedzi utworzono też Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Metali Kolorowych w Głogowie.

Od specjalizacji uchroniły się muzea w Jaworze, Chojnowie i Jeleniej Górze. Z tej ostatniej placówki chciano stworzyć Muzeum Szkła (Muzeum Szklarstwa).

Cała ta misternie budowana polityka specjalizacji,(drenażu, sic!) zbiorów muzeów dolnośląskich zakończyła się w 1975 roku, po zmianach administracyjnych w Polsce. Powstały nowe województwa a muzea w stolicach tych nowych województw stały się Muzeami Okręgowymi (Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu, Okręgowe Muzeum Miedzi w Legnicy i Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze). Placówki te stały się wiodącymi w każdym z tych województw.

Natomiast Muzeum Śląskie we Wrocławiu stało się Muzeum Narodowym we Wrocławiu a powinno być Muzeum Narodowym Dolnego Śląska, bowiem na Górnym Śląsku powstało Muzeum Śląskie w Katowicach. Fakt ten wykorzystali później Niemcy, którzy w Görlitz wg nich na skrawku Śląska na terenie Niemiec (właściwie jest to teren Łużyc na terenie Saksonii) utworzyli Muzeum Śląskie w Görlitz, którego wpływy sięgają dzisiaj daleko na wschód.

|Po następnej zmianie administracji na Śląsku, zlikwidowano małe województwa i powstało jedno województwo dolnośląskie.
Podległość muzeów w terenie znowu się zmieniła, ale placówki tam działające uzyskały dużą samodzielność. Uwidoczniło się to w zmianach nazw. Większość muzeów powróciła do nazwy Muzeum Miejskie w… lub Muzeum Regionalne.

Niektóre większe muzea także zmieniły nazwy np. Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze, w 2001 roku na Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze (nawiązanie do nazwy historycznej oraz do czeskiego Muzeum Karkonowskiego we Vrchlabi). Niestety Okręgowe Muzeum Miedzi w Legnicy powróciło do dawnej nazwy Muzeum Miedzi. Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Metali Kolorowych w Głogowie zmieniło nazwę na Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Głogowie.

Z chwilą powstania województwa dolnośląskiego Muzeum Narodowe we Wrocławiu powinno się przekształcić w Muzeum Narodowe Dolnego Śląska we Wrocławiu.

Nietrafiona w latach 90, restrukturyzacja muzeów wrocławskich powinna być cofnięta i Muzeum Miejskie Wrocławia powinno się ponownie rozpaść na mniejsze jednostki. Powinny wrócić: Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, które były centralnymi placówkami tego typu dla całego województwa a nie tylko dla Wrocławia.

W Legnicy powinno się przekształcić Muzeum Miedzi w Muzeum Piastów w Legnicy, a Muzeum Miedzi powinno powstać w Lubinie.
Nazwy muzeów są bardzo ważne bowiem mówią o samej placówce, o jej położeniu (Muzeum w Chojnowie, Muzeum w Jaworze), dla jakiego regionu działa (Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku), czym się zajmuje (Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu), komu jest poświęcone (Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie) oraz jaką ma rangę (Muzeum Narodowe we Wrocławiu).

|Część muzeów ma nazwy bardzo mylące np. Muzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Kupiectwa w Świdnicy ponieważ ich zakres działania jest zgoła inny.

Stanisław Firszt

Twoja reakcja na artykuł?

12
36%
Cieszy
1
3%
Hahaha
3
9%
Nudzi
1
3%
Smuci
4
12%
Złości
12
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
374
Tak
21%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
79%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czemu Musk chce być blisko Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Sporo wizyt
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora
 
Aktualności
Zginęła w Sobieszowie

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group