Jak wyglądała i jak się zmieniała Jelenia Góra na różnych etapach rozwoju do 1800 roku? - odpowiedź na to pytanie można było uzyskać podczas spotkania z regionalistą i badaczem zmian architektonicznych i przestrzennych miasta Eugeniuszem Gronostajem, które odbyło się wczoraj (26 maja) w Książnicy Karkonoskiej.
Podczas spotkania E. Gronostaj opierając się na prezentacjach graficznych przedstawił szereg ustaleń, które poczynił w trakcie ponad 10-letniej pracy nad monografią poświęconą zmianom jakie następowały w rozwoju miasta na przestrzeni dziejów. Przy opracowywaniu autor wykorzystał z jednej strony bogaty materiał kartograficzny, ikonograficzny oraz zapisy w dostępnych źródłach pisanych, a z drugiej strony - nowoczesne narzędzia elektroniczne. Z opracowania można się dowiedzieć gdzie znajdowały się dawne miejskie budowle, jak przebiegały osie komunikacyjne oraz gdzie mieściły się założenia obronne oraz obiekty przemysłowe. Sporo miejsca poświęcono uwarunkowaniom terenowym rozwoju substancji miejskiej.
Prace nad monografią Jeleniej Góry są już na ukończeniu - mówi E. Gronostaj. - Wszystkie ilustracje są już właściwie gotowe. Pozostaje jedynie korekta językowa oraz praca nad ujednoliceniem pisowni nazwisk oraz nazewnictwa.