Czwartek, 14 listopada
Imieniny: Emila, Judyty
Czytających: 13950
Zalogowanych: 74
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Wspomnień czar – Fabryka Dywanów w Kowarach

Środa, 10 lipca 2024, 6:17
Autor: Katarzyna Morańda
Kowary: Wspomnień czar – Fabryka Dywanów w Kowarach
Fot. fotopolska.eu
Kiedyś światowej sławy fabryka dywanów, dziś opustoszały i ponury budynek. Mimo upływu lat, w pamięci wielu ludzi wciąż tkwią lata świetności tego kowarskiego zakładu.

Kowarski dywan w Pałacu Prezydenckim

W kowarskiej fabryce dywanów został utkany wełniany dywan o powierzchni 180 metrów kwadratowych, który od 1969 roku zdobił Salę Kolumnową Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Ze względów estetycznych 19 stycznia 2009 zastąpiono go nowym wyprodukowanym w Białymstoku. Obecnie ze względu na wartość historyczną kowarski dywan z pałacu eksponowany jest w salach Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Czytaj więcej:
Historia Kowar

Początki w Smyrnie

Rozwój renomowanej kowarskiej fabryki dywanów wiąże się z pewnym wydarzeniem, które miało miejsce 1854 roku. Wtedy to grupa kowarskich tkaczy wyruszyła do tureckiej Smyrny na szkolenie. Uczyli się oni produkcji dywanów przez wiązanie węzłów na drewnianych krosnach. Szkoleni pracownicy stopniowo zdobywali doświadczenie, co prowadziło do ciągłych usprawnień technologicznych. W 1894 roku firma zmieniła nazwę na Vereinigte Smyrna Teppich Fabriken.

W latach 1906-1912 firma zyskała nowe krosna co umożliwiło tkanie dywanów z wykorzystaniem 64 kolorów wełny. W latach trzydziestych produkcja osiągnęła 12 tysięcy metrów kwadratowych rocznie, a kowarskie dywany zdobyły popularność na całym świecie. Eksportowano je nie tylko do Niemiec, ale także do Skandynawii i obu Ameryk.

Film: Stare pocztówki

Nowe technologie

W latach 50. XX wieku planowano przenieść zakład, co wstrzymało inwestycje. W 1968 roku komisja uznała, że stan techniczny zagraża bezpieczeństwu pracowników, co doprowadziło do decyzji o likwidacji zakładu w grudniu tego samego roku. Po staraniach na rzecz utrzymania fabryki, Ministerstwo Przemysłu Lekkiego zdecydowało o budowie nowego zakładu z nowoczesną technologią produkcji dywanów typu Axminster. Zakład ten został otwarty 1 stycznia 1972 roku jako Fabryka Dywanów „Kowary”.

Dywany znane na całym świecie

W 1973 roku rozpoczęto produkcję dywanów igłowych. W latach 80. i 90. fabryka eksportowała wyroby do wielu krajów, w tym do ZSRR, Japonii, USA, Kanady, Australii i krajów arabskich. W 1991 roku załamał się eksport do ZSRR gdzie trafiało 50% wyprodukowanych dywanów. Jednak dzięki eksportowi do Anglii, Irlandii, Australii i Japonii fabryka przetrwała

Film: Kręte ścieżki - Paweł Szulc

Upadek fabryki

16 marca 1992 roku fabrykę przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Fabryka Dywanów „Kowary” S.A. Późniejsze zmiany wewnątrz przedsiębiorstwa doprowadziły do poważnej redukcji kosztów, głównie poprzez zwalnianie osób zatrudnionych w spółce. Ostatecznie fabryka została zamknięta w 2009 roku.

Muzeum Sentymentów

W czerwcu 2018 roku w części byłej fabryki dywanów otwarto Muzeum Sentymentów. Ekspozycja zawiera m.in. oryginalną trybunę, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów "Kowary" podczas swojej wizyty w 1978 roku, oraz oryginalne laboratorium, które dziś pełni rolę izby pamięci dla tej nieistniejącej już fabryki.

Twoja reakcja na artykuł?

31
46%
Cieszy
3
4%
Hahaha
2
3%
Nudzi
15
22%
Smuci
5
7%
Złości
12
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Wigilia powinna być dniem całkowicie wolnym od pracy?

Oddanych
głosów
737
Tak
57%
Nie
26%
Nie ma to dla mnie znaczenia
17%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Pierwsza baza antyrakietowa w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Muzyka jest całym moim życiem
 
Jelonka wczoraj
"Szlakiem tajnych przejść" na Zamku Czocha
 
Piłka ręczna
Kolejne wyróżnienia dla naszych dziewczyn
 
Aktualności
Kiedy otworzą Maka w Jeleniej Górze?
 
Aktualności
Trwa Forum KARR w Karpaczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group