
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.
Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.
Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.
Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.
KUP SUBSKRYPCJĘ
Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.
Zobacz jak odblokować
Ponad 200 osób,w tym wiele dzieci z Polski, Czech oraz Węgier wraz z dorosłymi posadziło na górze Popiel w okolicach Kopańca 1000 drzew, uruchamiając projekt zalesiania terenów zdegradowanych w naszej części Europy. Miejsce, na którym wyrośnie nowy las jest terenem jeszcze niedawno rozpatrywanym pod kopalnię uranu.
Dzieci, opiekunowie i rodzice przeszli wcześniej krótki kurs sadzenia drzew, a broszura zawierająca podstawowe informacje na ten temat będzie dostępna online na stronie lesnaszkolka.pl. Ze względu na suszę nie było łatwo, ale w końcu udało się zgodnie z planem zasadzić 1000 drzew z gatunków rodzimych dla naszego regionu, takich jak: dąb, buk, olcha czy dzikie jabłko.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Leśna Szkółka, który jest jednym z pierwszych stałych działań edukacyjno-ekologicznych w Polsce, działających w ramach Fundacji Harmonia Kultury z Kopańca. Cały projekt jest finansowany przez Fundusz Wyszehradzki. Organizatorzy dziękują lokalnym nadleśnictwom za darowizny sadzonek na potrzeby projektu.
- Celem akcji zalesiania przez dzieci w Kopańcu jest doprowadzanie do tego, by przedszkola i szkoły w Europie Środkowo-Wschodniej włączyły się w systematyczne działania na rzecz reforestacji w regionie, przywracając zróżnicowane lasy, a jednocześnie budując silną więź pomiędzy dziećmi a lasem - mówi rzecznik projektu Maciej Muskat. - W ramach projektu powstała specjalna instrukcja, którą opiekunowie i nauczyciele mogą wykorzystać do uruchomienia podobnych projektów zalesiania w innych miejscach w Polsce.
- Mamy nadzieję, że to nie koniec, lecz początek – dodaje Noemi Nemes, która organizowała projekt dla fundacji Harmonia Kultury. - Nasz region Europy potrzebuje szybkiego zalesienia, a dzieci chcą i mogą grać w tym wysiłku ważną rolę, tworząc swoją wieź z drzewami od najmłodszych lat. Jeśli w jeden dzień mała grupa może posadzić 1000 drzew, można sobie wyobrazić co byłoby możliwe, gdyby każda szkoła i przedszkole robiło takie akcje regularnie.