Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11009
Zalogowanych: 90
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pupile Schaffgotschów

Poniedziałek, 14 listopada 2022, 11:19
Aktualizacja: 11:21
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Pupile Schaffgotschów
Fot. Archiwum S. Firszta
Przed wiekami, tereny będące w posiadaniu rodu Schaffgotschów obfitowały w zwierzynę łowną. Wcześniej wielkie polowania na tym terenie urządzali książęta z rodu Piastów. Do polowań Schaffgotschowie, tak jak niegdyś, używali psów myśliwskich. Natomiast kobiety z ich rodu miały swoich czworonożnych ulubieńców.

O wielkich polowaniach mówią legendy m.in. dotyczące początków Jeleniej Góry i Cieplic. Polowano przede wszystkim na grubego zwierza np. na niedźwiedzia, na mniejsze drapieżniki rysie, wilki, lisy, a także na zwierzynę płową jelenie i sarny, oraz różnego rodzaju ptactwo i dziki. Do polowań na lisy, zające i króliki wykorzystywano zapewne specjalnie wyszkolone psy. Polowania były nie tylko formą rozrywki, sportu i okazji do spotkań towarzyskich, ale także uzupełniały zaopatrzenie w mięso, szczególnie w okresach przedświątecznych lub innych okazji ucztowania. Z tego też powodu, także Schaffgotschowie przez następne stulecia utrzymywali sfory psów myśliwskich.

Wraz z rozwojem lokalnych miejscowości, wylesianiem, zwiększaniem terenów uprawnych i budowę różnych zakładów przemysłowych w XIX wieku tradycje myśliwskie na dużą skalę odchodziły do historii. Już wcześniej z terenów tych całkowicie zniknęły niedźwiedzie, rysie i wilki. Jeszcze hrabia Friedrich Gotard („stary Graf”), ostatni pan na majątku Schaffgotschów, utrzymujący dawne tradycje arystokratyczne, był zapalonym myśliwym. Starał się też by tradycję tą podtrzymywali jego synowie Gotard Johannes i Fryderyk (Fritz) . W pałacu w Cieplicach hrabia utrzymywał niewielką sforę psów gończych rasy Grand Griffen Vendéen.

Także kobiety z rodu Schaffgotschów miały swoich czworonożnych ulubieńców (pupili), które zamieszkiwały cieplicki pałac. Widać to, m.in. na portrecie małej Schagffgotschówny z 1760 roku oraz na portrecie Marii Teresy Jadwigi Schaffgotsch, córki hrabiego Karola Gotarda z XVIII wieku, na którym młoda hrabina trzyma za łapki małego pieska, „służącego” na stoliku.

Prawdopodobnie takich małych pupili w pałacu bywało wiele biorąc pod uwagę fakt, że kolejni hrabiowie mieli liczne potomstwo, Jan Antonn miał jedenaścioro dzieci, Leopold Gotard trzynaścioro a Fryderyk Gotard sześcioro dzieci. Córki tego ostatniego: Maria, Gabriela i Zofia miały własne pieski. Maria Jadwiga Zofia (Mia), będąc już dorosłą kobietą, w czasie wojny pomagała ojcu w prowadzeniu majątku rodzinnego (mężczyźni byli na wojnie). Codziennie rano trzydziestolatka wsiadała na rower i jechała do Sobieszowa do Urzędu Kameralnego, a za nią biegły jej cztery kochane psy. Największy nazywał się Taps, a trzy małe nosiły imiona Hela, Mersi i Lulu.

Pupile córek Schaffgotscha wyjechały wraz z całą ich rodziną do Niemiec, w lutym 1945 roku. Co ciekawe - po wielu latach hrabina Zofia Jadwiga Anna von Aretin z d. Schaffgotsch, w swoim domu w Dolnej Bawarii miała psa, którego nazwała Taps, na pamiątkę pupila z pałacu w Cieplicach.

Twoja reakcja na artykuł?

21
88%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group