Konkurs, organizowany od 1977 roku, jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć artystycznych realizowanych przez jeleniogórskie Muzeum Karkonoskie. Ma na celu upamiętnienie Józefa Gielniaka (1932-1972) - wybitnego polskiego grafika związanego z regionem jeleniogórskim oraz prezentację dokonań artystów tworzących w technikach druku wypukłego. W tym roku odbyła się już jego czternasta edycja.
Dla wielu, zwłaszcza młodych grafików, udział w nim jest ważnym etapem w ich drodze twórczej. O renomie konkursu świadczy najdobitniej fakt, iż wśród nadesłanych prac znalazły się grafiki artystów z wielu krajów, nawet tak dalekich, jak Tajwan i Stany Zjednoczone.
W tegorocznym konkursie jury w składzie: prof. Janusz Akermann – przewodniczący, prof. Jacek Szewczyk, dr hab. Tomasz Kukawski ocenie poddało 128 prac 72 autorów. Na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 82 grafiki. Po dyskusji, w wyniku głosowania jury Grand Prix przyznało Kim Hyun-Jin (Tajwan) za pracę Endless Journey #21, 2017, drzeworyt. Trzy równorzędne nagrody otrzymali: Nagroda Prezydenta Miasta Jelenia Góra - Tomasz Barczyk, (praca: Inside the Vehicle, 2017, linoryt/drzeworyt), Nagroda Dziekana Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku - Rafał Pytel (praca: W hołdzie dla Eksperymentalnego Studia Muzyki Elektronowej Polskiego Radia, 2017, linoryt), Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - Paweł Tajer (praca: Córka Jeftego, drzeworyt). Wyróżniono prace: Natalii Pawlus, Katarzyny Dobrogowskiej, Natalii Tarnawy, Marty Lech i Małgorzaty Stanielewicz.
Większość wymienionych artystów była obecna na wernisażu, aby osobiście odebrać nagrody i wyróżnienia.