To kolejny jubileuszowy akcent w obchodach półwiecza istnienia Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Teodor Gutaj, który w JTF działa od 1981 roku (aktualnie jest wiceprezesem), dokumentował najważniejsze wydarzenia z życia organizacji. Powstała z tego pokaźna kolekcja zdjęć dokumentalnych, które – wzbogacone o lapidarny, ale rzeczowy opis – złożyły się na najnowszą ekspozycję w galerii JTF mieszczącej się przy Podwalu 1a.
– Teodor jest z nami przy różnych okazjach, zawsze ze swoim charakterystycznym niewielkim aparatem i robi pamiątkowe zdjęcia. Okazuje się, że w ten sposób powstał bardzo ciekawy kronikarski zapis najnowszych dziejów naszego towarzystwa – zauważył Tadeusz Biłozor, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego podczas wczorajszego wernisażu wystawy. Zachęcił także innych fotografujących do kompletowania archiwalnych zdjęć dokumentalnych z działalności organizacji.
Autor utrwalił wizerunki ludzi, których już nie ma. Obrazy z wydarzeń, które przeszły do historii, ale dzięki zdjęciom ożywają w pamięci. Spotkania, wystawy, plenery, wernisaże. Było tego naprawdę sporo, zważywszy, że co miesiąc w galerii JTF otwierana jest inna ekspozycja. Dochodzą do tego fotografie z imprez, w których członkowie towarzystwa brali udział. – Nie na wszystkich byłem, ale i tak udało się zebrać tego sporo. A zdjęcia to dowód pamięci o przeszłości i jednocześnie o nas samych. Warto pooglądać i powspominać – powiedział Teodor Gutaj.
Jest jednym z najstarszych fotografików w Jeleniej Górze: urodził się bowiem w 1931 roku w okolicach Lwowa. Przygodę z fotografią rozpoczął jako harcerz, fotografował także do zakładowej gazety „Wspólny Cel” wydawanej w Zakładach Włókien Sztucznych „Chemitex Celwiskoza”, oraz sekretarzował w miejscowym Foto Klubie. Ma na koncie udział w ponad 280 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Oprócz fotografii kronikarskiej, uwiecznia w kadrze pejzaże, zabytki sakralne i rozmaite widoki z różnych stron kraju i świata, chętnie fotografuje rodzinny Lwów.
Z okazji 50-lecia JTF wysiłkiem członków towarzystwa udało się powiększyć niewielką do tej pory galerię przy Podwalu 1a. W dawnej ciemni urządzono pracownię komputerową, a całość można przekształcić w studio fotograficzne.