– Willa Łąkowy Kamień będąca przed stu laty zarówno rezydencją śląskiego Noblisty jak i miejscem spotkań intelektualistów, pisarzy, malarzy, artystów funkcjonuje dziś jako muzeum , ale jest też swoistym centrum polsko- niemieckiego dialogu kulturowego – informują organizatorzy przypominając o czynnej wciąż ekspozycji.
Günter Grass zgłębiał tajniki sztuki rzeźbiarskiej m.in. w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Berlinie. Pierwsza wystawa prac plastycznych i grafik Grassa odbyła się w 1956 roku w Stuttgarcie, w tym samym roku wydany został jego pierwszy zbiór wierszy „Zalety przepiórek” z autorskimi rysunkami autora. Od tego czasu literatura i sztuka współistnieją i są tworzone równolegle, pisarz ilustruje swoje powieści, opowiadania i poezje autorskimi pracami, projektuje okładki swoich książek.
Dzieła plastyczne Grassa nawiązują do wątków poruszanych w jego powieściach oraz ilustrują poezję. W twórczości graficznej najchętniej posługuje się akwafortą i litografią. Oprócz klasycznych barwnych pejzaży tworzy całe cykle z przedstawieniem kucharzy, zakonnic, szczurów, ślimaków, grzybów, ryb - czasem opatrując je autorskimi komentarzami.
Wystawa prac Güntera Grassa to jednocześnie próba prezentacji nie tylko sposobu widzenia świata, ale i znaczenia sztuki, literatury, polityki, roli polsko –niemieckiej przeszłości dla budowania przyszłości wspólnej Europy, zaś emanujące wyjątkową atmosferą wnętrza Willi łąkowy Kamień stanowią niepowtarzalną oprawę tej ciekawej ekspozycji.
Na wystawie, zaplanowanej w ramach cyklu prezentacji mających na celu popularyzację dorobku artystycznego i literackiego Guntera Grassa, prezentowanych jest ponad 40 grafik przedstawiających przekrój twórczości Güntera Grassa oraz przykłady rzeźby kameralnej ze zbiorów Domu Güntera Grassa w Lubece.