Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 10812
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sen Luftikusa

Sobota, 17 grudnia 2022, 5:59
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Sen Luftikusa
Fot. Jelonka.com
Romuald Łuczyński, znany propagator wszystkiego co śląskie w swojej książce „Tropami śląskiego dziedzictwa”, wydanej we Wrocławiu w 2000 roku, zamieścił tekst pt.: „Jelenia Góra w roku 1926”. Taką wizję miasta pod Karkonoszami odnalazł w jednym z lutowych numerów czasopisma „Schleisische Gebirgs-Zeitung” z 1926 roku.

Autorem tekstu był ktoś pod pseudonimem Luftikus. Opisał on swój sen, który rozpoczynał się lotem luksusowym samolotem w przestronnej i wygodnej kabinie pasażerskiej. Leciał z Berlina nad Zgorzelcem i Gryfowem Śląskim podziwiając piękne widoki. Zauważył duży ruch lotniczy nad Karkonoszami. Co ciekawe samolot, którym leciał miał elektryczny silnik o „ogromnej mocy” 200 km.

Już od Siedlęcina widział z dala Jelenią Górę, liczącą w tym śnie ponad 100.000 mieszkańców z dzielnicą wielkich budynków. Z góry miasto rozciągało się od centrum aż do Cieplic, które były już częścią miasta. Wg opisu Luftikusa centrum niewiele się zmieniło. Zauważył jednak, że rozbudowało się w kierunku północnym. Przeważały tam domki jednorodzinne i ogrody. Tam też zbudowano duży, kryty stadion na 20.000 widzów. Linia kolejowa od Osiedla Robotniczego znikała pod ziemią jako elektryczne metro biegnące pod cmentarzem komunalnym w kierunku Cieplic.

Z nieba widział nowoczesne lotnisko w Grabarowie przystosowane do przyjmowania dużych samolotów pasażerskich z hangarami, portem lotniczym z restauracjami i miejscami hotelowymi. W północnej części lotniska, znajdowała się wydzielona część dla samolotów wojskowych. Nad lotniskiem latały samoloty policyjne, kontrolujące cały ruch. Maciejową, którą zakupiła Jelenia Góra, przekształcono w dzielnicę reprezentacyjną dla biznesmenów z Wrocławia. Tam urządzono promenadę z licznymi restauracjami i boiskami sportowymi. W tamtejszym pałacu urządzono ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy dla wyższych urzędników. Przez Jelenią Górę przeprowadzono trasę z szeroką jezdnią i chodnikami, od dworca kolejowego przez cmentarz komunalny do Cieplic.

Luftikus podziwiał też nowoczesny teatr jeleniogórski, w którym zainstalowano futurystyczne urządzenia do przekazu obrazów i dźwięków co umożliwiało oglądanie np. spektakli wystawianych w teatrach berlińskich. Cieplice pojawiły się w tym śnie jako światowej sławy kurort z nowoczesnymi sanatoriami, krytą halą spacerową i ogromnym parkiem, który sięgał Karkonoszy. Stawy podgórzyńskie przekształcono w jeziora wśród bujnych lasów. Po tych akwenach wodnych pływały żaglówki.

Mając tak wspaniałe wizje swojego rodzinnego miasta, Luftikus kręcił się i wiercił na łóżku, więc nic dziwnego, że wylądował na podłodze. Kiedy ostatecznie się obudził zauważył, że na wszystkich meblach, które go otaczają są nalepione banderole z pieczątkami komornika. Piękny sen o dobrobycie i bogactwie prysł jak bańka mydlana, a Luftikus obudził się w świecie bez przyszłości, gdzie wszystko było już zajęte przez komornika. Lata dwudzieste i początek trzydziestych w Niemczech i Europie były czasem wielkiej inflacji i załamania gospodarczego.

Publikując ten tekst, R. Łuczyński napisał że: „Nam pozostało do czasu opisywanego(…) jedynie 25 lat, zobaczymy więc czy wizje te mają szansę się spełnić”.

My dzisiaj mamy do spełnienia tych wizji tylko niespełna 4 lata, więc możemy się pokusić, co się sprawdziło, a co nie w śnie Luftikusa. Po pierwsze - duże samoloty z wygodnymi przedziałami pasażerskimi latają z Berlina, ale nie w kierunku Jeleniej Góry. Nad Karkonoszami ruch lotniczy jest bardzo duży, ale na dużych wysokościach. Nad górami latają ogromne maszyny na długich trasach z północy na południe i odwrotnie. Samoloty te napędzane są silnikami odrzutowymi na paliwo ciekłe, a nie silnikami elektrycznymi.

Jelenia Góra nie ma dzisiaj 100.000 mieszkańców, a liczba ta ciągle spada. Rzeczywiście od strony Siedlęcina, lecąc samolotem można zauważyć wielkie budynki, są to wieżowce na Zabobrzu. Niestety dużego krytego stadionu w tej części miasta nie zauważymy. Sprawdziło się tylko jedno, że Jelenia Góra rozbudowała się w kierunku północnym (Zabobrze). Powstały tam osiedla domów z wielkiej płyty, a nie domków jednorodzinnych jak w śnie Luftikusa (takie są w sąsiednim Jeżowie Sudeckim). Metra w Jeleniej Górze nie ma, a istniejące kiedyś połączenia kolejowe częściowo zlikwidowano. Lotnisko w Grabarowie nie rozrosło się w wielki port lotniczy, a nawet w małą „marinę lotniczą”. Pozostało takie jakie było.

Maciejowa dzisiaj jest częścią Jeleniej Góry, ale nie przypomina osiedla dla vipów. Nie ma tam promenady, hoteli i obiektów sportowych. Pałac został zniszczony i rozebrany w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Spełniło się częściowo to, że przez Jelenią Górę przeprowadzono połączenie drogowe do Zgorzelca i w kierunku Cieplic (obwodnica Jeleniej Góry), która dzisiaj prowadzi tylko do Karpacza. Hit w postaci przekazywania obrazów na bieżąco, m.in. spektakli teatralnych został realizowany. Od czasu do czasu na telebimach można oglądać jakieś ważne wydarzenia.

Cieplice niestety nie są sławnym kurortem o światowej renomie, nie ma nowoczesnych sanatoriów, krytą halę spacerową się dopiero planuje a cieplickie parki nie sięgają do stóp Karkonoszy. Stawy podgórzyńskie pozostały stawami, ale powstał duży zbiornik wodny Sosnówka nad, którym budują się hotele molochy, ale żaglówek tam nie ma i nie będzie jest to bowiem zbiornik wody pitnej.

Wiele się sprawdziło, a wiele też nie ze snu Luftikusa.

Luftikus żył w latach kryzysu (koniec lat 20 i początek lat 30 XX w.), dlatego był zadłużony i miał ruchomości zajęte przez komornika. Śniła mu się Jelenia Góra, piękna i atrakcyjna, ale był to tylko sen. Miejmy nadzieję, że nasze marzenia o przyszłości naszego miasta nie zakończą się jak sen Luftikusa, obudzeniem się z przysłowiową „ręka w nocniku”.

Twoja reakcja na artykuł?

6
40%
Cieszy
8
53%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
7%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
170
Puzyńska Katarzyna
38%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
30%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Wciąż cieszy mnie jazda na rowerze
 
Jelonka wczoraj
Wieżyczka po zbiornikach wody przy Kasprzaka
 
Piłka nożna
Przedłużamy serię gier bez porażki
 
Piłka nożna
"Łomot" od Dzierżoniowa
 
112
Szalona ucieczka – o krok od tragedii
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group