Równie dobrze można by złościć się na wiele nazw ulic w innych miastach polskich np. Wita Stwosza, Marcina Kromera, Jana Heweliusza, Gerharta Hauptmanna itp. Nikt i nic nie poradzi na to, że choć ludzie ci byli Niemcami mieszkali i rozsławiali swoje miasta, których przynależność zmieniła się w ciągu wieków.
Jedną z najwybitniejszych postaci nauki związanej z Jelenią Górą w XVIII wieku był właśnie Adam Christian Thebesius. Urodził się w Sądowlu (Wielkopolska) 12 stycznia 1686 roku. Ukończył Szkołę Książęcą w Legnicy, a następnie studiował we Wrocławiu, Lipsku, Jenie, Halle i Lejdzie.
W 1711 roku osiadł w Jeleniej Górze gdzie był lekarzem miejskim (medykiem, fizykiem miejskim). Zmarł w 1732 roku w wyniku powikłań płucnych i opłucnych (rodzinną chorobą Thebesiusy była astma). Adam Christian Thebesius uzyskał dzięki swoim badaniom serca (prowadził sekcje zwłok) światową sławę.
Odkryli nowe zjawisko
Często wspomina się o nim w opracowaniach naukowych i popularnonaukowych. Ostatnio w lutym 2024 roku w czasopiśmie „W sieci historii”, ukazał się artykuł pt.; „Z sercem do serca, w którym czytamy, że wiedza na temat kardiologii narodziła się w stosunkowo nieodległych czasach”(…) „Za moment powstania tej dziedziny medycyny uznaje się odkrycie zjawiska krążenia krwi przez Williama Harreya” (…) „Wpływ na rozwój tej dziedziny nauki miał Adam Christian Thebesius - to niemiecki anatom, który urodził się w dzisiejszej Wielkopolsce, a zawodowo mocno związał się z Jelenią Górą”.
Gdyby żył, dostałby pewnie Nobla
Gdyby Thebesius żył później, za swoje odkrycia mógłby otrzymać Nagrodę Nobla. Nie umniejsza to nic tej wielkiej postaci nauki, z której powinni być dumni dzisiejsi mieszkańcy Jeleniej Góry bowiem to w tym mieście żył, mieszkał i dokonał większość swoich odkryć.