Wtorek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 12031
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z sercem do Thebesiusa

Niedziela, 2 czerwca 2024, 19:46
Aktualizacja: 19:50
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Z sercem do Thebesiusa
Są w Jeleniej Górze ludzie, którym nie podoba się, że jedna z ulic miasta, przy której znajduje się Urząd Skarbowy a obok Szpital, nosi nazwę Adama Christiana Thebesiusa. Zwracają uwagę, że nie powinno nadawać się imion i nazwisk niemieckich ulicom polskiego miasta, a po drugie mają problem z właściwym wymawianiem tego nazwiska (powinno się wymawiać "Tebezjusz" - "Tebezjusza").

Równie dobrze można by złościć się na wiele nazw ulic w innych miastach polskich np. Wita Stwosza, Marcina Kromera, Jana Heweliusza, Gerharta Hauptmanna itp. Nikt i nic nie poradzi na to, że choć ludzie ci byli Niemcami mieszkali i rozsławiali swoje miasta, których przynależność zmieniła się w ciągu wieków.

Jedną z najwybitniejszych postaci nauki związanej z Jelenią Górą w XVIII wieku był właśnie Adam Christian Thebesius. Urodził się w Sądowlu (Wielkopolska) 12 stycznia 1686 roku. Ukończył Szkołę Książęcą w Legnicy, a następnie studiował we Wrocławiu, Lipsku, Jenie, Halle i Lejdzie.

W 1711 roku osiadł w Jeleniej Górze gdzie był lekarzem miejskim (medykiem, fizykiem miejskim). Zmarł w 1732 roku w wyniku powikłań płucnych i opłucnych (rodzinną chorobą Thebesiusy była astma). Adam Christian Thebesius uzyskał dzięki swoim badaniom serca (prowadził sekcje zwłok) światową sławę.

Odkryli nowe zjawisko

Często wspomina się o nim w opracowaniach naukowych i popularnonaukowych. Ostatnio w lutym 2024 roku w czasopiśmie „W sieci historii”, ukazał się artykuł pt.; „Z sercem do serca, w którym czytamy, że wiedza na temat kardiologii narodziła się w stosunkowo nieodległych czasach”(…) „Za moment powstania tej dziedziny medycyny uznaje się odkrycie zjawiska krążenia krwi przez Williama Harreya” (…) „Wpływ na rozwój tej dziedziny nauki miał Adam Christian Thebesius - to niemiecki anatom, który urodził się w dzisiejszej Wielkopolsce, a zawodowo mocno związał się z Jelenią Górą”.

Gdyby żył, dostałby pewnie Nobla

Gdyby Thebesius żył później, za swoje odkrycia mógłby otrzymać Nagrodę Nobla. Nie umniejsza to nic tej wielkiej postaci nauki, z której powinni być dumni dzisiejsi mieszkańcy Jeleniej Góry bowiem to w tym mieście żył, mieszkał i dokonał większość swoich odkryć.

Twoja reakcja na artykuł?

22
65%
Cieszy
6
18%
Hahaha
3
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
225
Tak
21%
Nie
62%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
17%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
 
Ciekawe miejsca
Zamek Bolczów – dawna siedziba niby rycerzy, ale rabusiów
 
112
Stłuczka między Sobieszowem a Pakoszowem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group