Czwartek, 14 listopada
Imieniny: Emila, Judyty
Czytających: 13948
Zalogowanych: 75
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wieżyczka po zbiornikach wody przy Kasprzaka

Niedziela, 12 maja 2024, 8:12
Autor: Katarzyna Morańda
Jelenia Góra: Wieżyczka po zbiornikach wody przy Kasprzaka
Dawniej wieże ciśnień były ważnym elementem infrastruktury, zapewniając mieszkańcom dostęp do wody. Obecnie nie ma już potrzeby ich używania, dlatego w większości stanowią jedynie ciekawą atrakcje na mapie miasta. Resztki jednej z takich wież (bardzo nietypowej) znajdują się w Cieplicach przy ulicy Kasprzaka.

Starsze wieże ciśnień, zwłaszcza miejskie, często wyróżniają się swoją efektownością, bogatą dekoracją i unikatowym projektem. Umieszczane były zazwyczaj w centralnych lub najbardziej prestiżowych punktach miasta, stanowiąc dumę i symbol lokalnej społeczności. Jednym z takich historycznych obiektów był też wyjątkowy zbiornik wody pitnej, nazywany też wieżą ciśnień, w Cieplicach przy ulicy Kasprzaka.

Dziurę zasypano

Ta zabytkowa konstrukcja została wzniesiona po 1900 roku, aby zapewniać wodę dla rosnącej liczby eleganckich willi w okolicy (głównie przy ul. Widok oraz Kasprzaka). Choc służyła ponad 100 lat, to w 2020 roku wieża została zniszczona. Zasypano jej 3 podziemne zbiorniki i na zewnątrze ostała się tylko wieżyczka na szczycie niewielkiego wzgórza.

Z kolei typowe wieża ciśnień to istotny element infrastruktury, zapewniający odpowiednie ciśnienie wody w miejskiej sieci wodociągowej. Jej głównym zadaniem jest przechowywanie wody w zbiorniku umieszczonym na jej szczycie. Woda ta jest następnie rozprowadzana do miejsc docelowych poprzez rury, wykorzystując naturalne ciśnienie wynikające z wysokości zbiornika. Tego typu konstrukcje stawiono w najwyżej położonych miejscach, często nawet w centrum miasta.

Inaczej wygląda to w przypadku wieżowców (np. na Zabobrzu), które potrzebują własnych systemów hydraulicznych i kanalizacyjnych ze względu na swoją wysokość.

Częste pomyłki

Często właśnie wieżę ciśnień myli się ze zbiornikiem wodnym, chociaż mają one różne funkcje. Wieża ciśnień, jest kompletnym budynkiem i pełni dodatkowe funkcje, takie jak zapewnienie rezerwy wody w przypadku wzmożonego jej zużycia lub awarii wodociągu oraz funkcję zbiornika przeciwpożarowego.

Jak działają wieże ciśnień (wersja angielska z polskimi napisami):

Kolejowe najpopularniejsze

Oprócz wież ciśnień wodociągowych, istnieją również inne ich rodzaje np. kolejowe (takie najbardziej rzucają się w oczy). Takie wieże ciśnień stawiano przy torach kolejowych, służyły do dostarczania wody do lokomotyw i innych urządzeń na stacji kolejowej. Pełniły podobną rolę jak wieże ciśnień wodociągowe, zapewniając odpowiednie ciśnienie wody dla potrzeb kolejowych systemów chłodzenia, czyszczenia i uzupełniania zapasów wody dla pociągów.

Kiedyś wiadra po schodach

W dawnych czasach stawianie wież ciśnień było naprawdę bardzo ważnym wydarzeniem. Pierwsze tego typu budowle w Polsce zaczęto budować po 1900 roku, choć prace projektowe trwały wcześniej. Wynalazek ten znacznie ułatwił codzienne życie mieszkańców. Przed jego pojawieniem trzeba było codziennie nosić ciężkie wiadra z wodą po schodach. Stanowiło to spore wyzwanie szczególnie dla osób mieszkających na wyższych piętrach.

Wiele wież ciśnień było zintegrowanych z kotłowniami i kominami, umożliwiając dostęp do ciepłej wody, co było niezwykle wygodne dla mieszkańców. Dzięki temu wynalazkowi, codzienne obowiązki domowe stawały się mniej uciążliwe, a ludzie mieli łatwiejszy dostęp do wody, zarówno zimnej, jak i podgrzewanej.

Twoja reakcja na artykuł?

26
72%
Cieszy
3
8%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
3
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Wigilia powinna być dniem całkowicie wolnym od pracy?

Oddanych
głosów
737
Tak
57%
Nie
26%
Nie ma to dla mnie znaczenia
17%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Pierwsza baza antyrakietowa w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Muzyka jest całym moim życiem
 
Jelonka wczoraj
"Szlakiem tajnych przejść" na Zamku Czocha
 
Piłka ręczna
Kolejne wyróżnienia dla naszych dziewczyn
 
Aktualności
Kiedy otworzą Maka w Jeleniej Górze?
 
Aktualności
Trwa Forum KARR w Karpaczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group