Samolot PZL Mielec TS-11 Iskra był pierwszym polskim samolotem odrzutowym. Jego konstruktorem był inż. T. Sołtyk. Prace badawcze nad tą konstrukcją rozpoczęły się w 1957 roku. Produkcję seryjną rozpoczęto w 1958 roku, a zakończyło ją w 1987 roku. W tym czasie wyprodukowano 371 egzemplarzy tej maszyny w różnych wersjach (od I do XX).
TS-11 był dwumiejscowym samolotem szkolno-treningowym. Miał układ wolnonośnego średniopłata o konstrukcji półskoruopowej w części tylnej i środkowej, a w tylnej w formie przestrzennej metalowej kratownicy. Samolot miał 11,5 m długości, 10,6 m rozpiętość skrzydeł i wysokość 3,37 m. Był wyposażony w silnik SO1, który pozwalał mu osiągnąć prędkość maksymalną 720 km/h i zasięg 1,200 km. Jego pułap wynosił 11.000 m. Jego resurs określano na 3.500 godz. w ciągu 25 lat. TS-11 Iskra była wykorzystywana powszechnie w jednostkach lotniczych Wojska Polskiego. Używały go m.in. Oficerska Szkoła Lotnicza w Dęblinie, Centrum Szkoleniowo Lotnicze w Modlinie, Pułki Szkolno-Bojowe, Lotnicza Eskadra Holownicza, Pułki Lotnictwa Rozpoznawania Taktycznego, Lotnicza Eskadra Doświadczalna, Lotnicza Eskadra Specjalna i lotnictwo Marynarki Wojennej. Lotnictwo Indii zakupiło do celów szkoleniowych 50 egzemplarzy tego udanego samolotu.
Wersję VI, zwaną także Iskra 100 wyprodukowano w 1970 roku. Było to 19 egzemplarzy tego samolotu w wersji Iskra bis B. Począwszy od początku lat 90. XX wieku rozpoczęto stopniowe wycofywanie TS-Iskra z użytkowania w polskim lotnictwie wojskowym. I właśnie jeden z tego typu samolotów, o numerze seryjnym 610 przetransportowano z Pomorza Wschodniego do Jeleniej Góry. Było to z okazji 75-lecia lotnictwa w tym mieście. Samolot ustawiono na lotnisku naprzeciwko budynku administracyjnego przy kamieniu z płytą pamiątkową.
Dlaczego odrzutowy samolot szkolno-treningowy trafił na sportowe lotnisko trawiaste, trudno jest dzisiaj jednoznacznie określić. Prawdopodobnie była to okazja pozyskania takiej maszyny do celów ekspozycyjnych jako atrakcji dla turystów, a także z uwagi na fakt, że w Jeleniej Górze funkcjonowała Wyższa Oficerska Szkoła Radiotechniczna związana z lotnictwem wojskowym Wojska Polskiego.
Później, już po likwidacji Garnizonu w 2004 roku (w przyszłym roku minie 20 lat od tego faktu), zainteresowanie samolotem TS-Iskra na lotnisku w Jeleniej Górze zmalało, a utrzymanie tego obiektu w należytym stanie było coraz trudniejsze i droższe, dlatego usunięto ten obiekt (po cichu już bez pompy) z lotniska i Jeleniej Góry.
I tak przestało „iskrzyć" w stolicy regionu pod Śnieżką. A można było ten samolot oddać do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, które posiada oddział wojskowy przy ul. Sudeckiej.