"Kariera" Jagniątkowa zaczęła się niejako 70 lat temu.
Najpierw stał się gromadą - dokładnie 13 listopada 1954 r. Trwało to jedynie półtora miesiąca, po których Jagniątków razem z Sobieszowem stały się osiedlem typu miejskiego. Stało się tak po przeprowadzeniu ówczesnej reformy administracyjnej. Wprowadzono wtedy gromady i jedną z nich stał się właśnie Sobieszów.
Po kolejnych 12 latach Sobieszów stał się miastem, a nie wiadomo było co zrobić z Jagniątkowem. Dlatego w 1976 r. przyłączono go do... Piechowic, a później do Jeleniej Góry.
Tak więc od 26 lat Jagniątków jest formalnie... Jelenią Górą, jednak funkcjonuje jako samodzielne osiedle. Ma nawet swoje ulice i muzeum. Znane zresztą powszechnie, gdyż mieszkał tu niemiecki noblista w dziedzinie literatury Gerhart Hauptman.
Jagniątków od jagnięcia
Wcześniej, od połowy XIX wieku Jagniątków był popularną miejscowością letniskową i zimowiskową, a latem 1907 r. wypoczywał tu nawet Karol May. W 1910 zamieszkiwało tu 800 osób.
Przed wojną Agnetendorf po polsku nazywał się Agnieszków. Nazwa powstała od imienia Agnieszki, małżonki hrabiego Krzysztofa Leopolda von Schaffgotscha, właściciela pobliskiego zamku Chojnik. Agnieszka pomagała prześladowanym protestantom, uciekinierom z Czech.
W roku 1946 zdecydowano się jednak zmienić nazwę. Kombinowano i tak powstała nazwa Jagniątków - po łacinie agnus oznacza jagnię.
Mają swój herb
W 2012 r. miejscowość "dorobiła" się własnego herbu (na zdj.). Herb ten nawiązuje zarówno do Karkonoszy, czeskich protestanckich drwali – faktycznych założycieli tej miejscowości, oraz do historii swojej nazwy.