Piątek, 15 listopada
Imieniny: Alberta, Leopolda
Czytających: 9932
Zalogowanych: 45
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: O karkonoskim Ötzi

Poniedziałek, 18 lipca 2022, 6:10
Aktualizacja: 11:12
Autor: Stanisław Firszt
Karkonosze: O karkonoskim  Ötzi
Wnętrze schroniska w Kaplicy św. Wawrzyńca
Fot. Archiwum S. Firszta/ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego
W 1991 roku w dolinie Ötzel w Tyrolu w Alpach Ötzelskich odkryto zmumifikowane zwłoki człowieka, który zginął w tych górach w okresie neolitu ok. 3300 r. p.n.e. Mumia otrzymała nazwę od miejsca jej znalezienia - „Ötzi”. Do dzisiaj nie wyjaśniono do końca, jak i dlaczego ten człowiek zakończył życie wysoko w górach. My także w Karkonoszach mamy swoją własną zagadkę związaną ze śmiercią człowieka w torfowiskach na Równi pod Śnieżką.

Mowa o Józefie Odrowążu-Pieniążku, który zaginął w 1828 roku idąc ze schroniska na Śnieżce do Lučni Boudy. Pechowy turysta był studentem z Warszawy. Jego ojcem był Andrzej Dominik Odrowąż-Pieniążek z Krużlowej, który był naczelnikiem poczty w Widawie i Sieradzu, a matką była Aleksandra Nowowiejska herbu Jastrzębiec. Józef miał dwoje rodzeństwa - brata Henryka i siostrę Apolonię.

Rodzina Pieniążków była bardzo patriotyczna. Dwaj stryjowie Józefa walczyli o Polskę. Tadeusz poległ w 1794 roku w bitwie pod Maciejowicami, a Jan Kanty, legionista, zginął w 1804 roku na Haiti, dokąd oddziały polskie wysłał Napoleon, aby stłumić bunt niewolników.

Wracając do Józefa Odrowąża-Pieniążka wiemy, że latem 1828 roku znalazł się w Karkonoszach i zawędrował na Śnieżkę, gdzie zatrzymał się na noc w schronisku, które urządzone było w dawnej kaplicy św. Wawrzyńca, prowadzonej do 1810 roku przez cystersów, ale po sekularyzacji obiekt trafił w prywatne ręce i został przystosowany do pełnienia funkcji schroniska. Rolę tę spełniał w latach 1814-1850. I właśnie w tym czasie trafił tu polski student.

Prawdopodobnie następnego dnia rano wyruszył do Lučni Boudy i zaginął. Poszukiwano go, ale nie znaleziono. Po pewnym czasie zrozpaczona rodzina, przede wszystkim bart i siostra, dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia ufundowali tablicę kamienną o treści: „Dla Józefa Odrowąża-Pieniążka, który w podróży Swoyey był i w tem Mieyscu a do Kraju i Rodziny nigdy nie powrócił, od roku 1828, niepocieszone rodzeństwo prosi o Zdrowaś Marya”. Epitafium to do dzisiaj znajduje się w przedsionku kaplicy św. Wawrzyńca.

Tymczasem w annałach rodzinnych Pieniążków przekazuje się, że Józef Odrowąż-Pieniążek zmarł w Wersalu na wychodźstwie w 1828 roku. Tak więc są dwie sprzeczne informacje co do miejsca śmierci Józefa. Gdyby zmarł w Wersalu to rodzeństwo nie fundowałoby pamiątkowej tablicy na Śnieżce, a jego grób byłby w Paryżu.

Istnieją też sprzeczne informacje że ciało studenta zostało w końcu odnalezione. Rodzina Pohlów, która prowadziła pod koniec XIX wieku restaurację na Śnieżce twierdziła, że odnaleziono zwłoki Józefa Odrowąża-Pieniążka, ale nic nie wspomina się o jego pochówku i grobie. Dlatego postawiono tablicę na Śnieżce, a nie na mogile.

Być może Józef Odrowąż-Pieniążek nie został jednak odnaleziony i nadal jego ciało znajduje się w torfie na Równi pod Śnieżką. Jeśli tak, to może w przyszłości za setki lub tysiące lat zostanie odnalezione w tak dobrym stanie jak wspomniany na wstępie Ötzi, Byłby to najlepiej zachowany Polak na świecie i to na jednym z najwyższych szczytów polskich gór.

Twoja reakcja na artykuł?

12
63%
Cieszy
3
16%
Hahaha
2
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Wigilia powinna być dniem całkowicie wolnym od pracy?

Oddanych
głosów
766
Tak
58%
Nie
25%
Nie ma to dla mnie znaczenia
17%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Pierwsza baza antyrakietowa w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Muzyka jest całym moim życiem
 
Jelonka wczoraj
"Szlakiem tajnych przejść" na Zamku Czocha
 
Piłka ręczna
Kolejne wyróżnienia dla naszych dziewczyn
 
Aktualności
Kiedy otworzą Maka w Jeleniej Górze?
 
Aktualności
Trwa Forum KARR w Karpaczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group