Środa, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 8259
Zalogowanych: 45
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cieplice: Groby znanych i zasłużonych na cmentarzu w Cieplicach, cz. 2

Sobota, 11 maja 2024, 8:07
Autor: Stanisław Firszt
Cieplice: Groby znanych i zasłużonych na cmentarzu w Cieplicach, cz. 2
Kaplica cmentarna
W związku z tym, że Cmentarz Parafialny w Jeleniej Górze-Cieplicach przy ul. Jagiellońskiej został już prawie całkowicie wypełniony grobami, zaistniała potrzeba budowy nowego miejsca pochówków dla mieszkańców tej części Jeleniej Góry.

Nowa nekropolia została utworzona na przełomie XX i XXI wieku. Położona jest na wzgórzu, z którego rozpościerają się piękne widoki na Karkonosze. Wzniesiono tu kaplicę cmentarna, a przy wejściu głównym wzniesiono krzyż z Chrystusem, autorstwa najwybitniejszego rzeźbiarza regionu Zbigniewa Frączkiewicza.

Mimo, że nekropolia funkcjonuje stosunkowo niedługo spoczęło tu wiele osób, a wśród nich takie, które zasłużyły się dla Cieplic, Jeleniej Góry i całego regionu.

Wśród nich są: Tadeusz Kaczmarek, Regina Wieżan-Siemieńska, Stanisław Siemiński, Stanisław Gibadło, , Jan Kurowicki, Tomasz Pryll, Janusz Nagórny, Tadeusz Lewandowski i ks. Józef Stec.

Tadeusz Kaczmarek był artystą plastykiem. Tworzył prace graficzne (linoryt, litografia) i malarskie. Przez szereg lat uczył w liceum Plastycznym w Jeleniej Górze-Cieplicach. Malował pejzaże, martwe natury, architekturę i konie. Był jednym z najwybitniejszych twórców Kotliny Jeleniogórskiej po wojnie.

Artystką specjalizującą się w tkaninie artystycznej była Regina Wieżan-Siemieńska, która urodziła się w Dyneburgu na Łotwie. Jej ojciec Józef należał do najwybitniejszych przedstawicieli polonii łotewskiej. Był malarzem, rysownikiem i grafikiem. Został zamordowany przez nacjonalistów łotewskich. Regina Wieżan po wojnie trafiła do Cieplic. Studiowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Później była nauczycielką w Szkole Muzycznej w Jeleniej Górze. Od 1975 roku zajęła się tkaniną artystyczną. Największym gabarytowo jej dziełem była tkanina przedstawiająca Karkonosze. Artystkę pochowano razem z jej mężem Stanisławem Siemieńskim, inżynierem budownictwa, który nadzorował budowę popularnych „spodków” na Śnieżce.

Na tej nekropolii pochowany jest Stanisław Gibadło, który przez wiele lat był prezesem Związku Pszczelarzy w Jeleniej Górze. Niedaleko od jego grobu znajduje się pochówek prof. Jana Kurowickiego, filozofa związanego z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Jan Kurowicki był autorem ponad 30 książek z zakresu epistemologii, filozofii społecznej, filozofii literatury i estetyki. Pisał tez wiersze (13 tomików poetyckich). Jego pomnik nagrobny swoją formą wyróżnia się spośród wszystkich na całym cmentarzu.

Na skłonie wzgórza, na którym położony jest cmentarz, z którego rozciąga się piękny widok na Karkonosze pochowany jest Tomasz Pryll, germanista, przewodnik sudecki i tłumacz języka niemieckiego. To on przetłumaczył m.in. wszystkie kroniki jeleniogórskie Zellera, Hensela, Herbsta i Vogta. Był miłośnikiem gór i przyrody. Był mistrzem symultanicznych tłumaczeń.

Tuż obok znajduje się grób rodzinny, w którym spoczywa z żoną Janusz Nagórny, który przez wiele lat był zastępcą dyrektora Wydziału Kultury Województwa Jeleniogórskiego, a następnie dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Jeleniej Górze. Uczestniczył we wszystkich przejawach działalności kulturalnej w całym regionie. Na cmentarzu pochowano też Tadeusza Lewandowskiego, senatora Rzeczpospolitej Polskiej i działacza NSZZ Solidarność Regionu Jeleniogórskiego.

Tuż obok kaplicy cmentarnej, na kwaterze księży, pochowany jest ks. prałat Józef Stec, budowniczy kościoła Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach inicjator obchodów Święta Matki organizowanego przy tej parafii.

Na cmentarzu tym spoczywa też znany i popularny dziennikarz i działacz społeczny Andrzej Szpak.

Twoja reakcja na artykuł?

11
33%
Cieszy
3
9%
Hahaha
3
9%
Nudzi
9
27%
Smuci
1
3%
Złości
6
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
359
Tak
21%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Kiedyś kościół i pałac, a dziś pusty plac i market
 
Aktualności
Będzie więcej wody z ziemi w Cieplicach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group