Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 10313
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zmarła artystka

Piątek, 13 października 2023, 15:23
Aktualizacja: 15:27
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Zmarła artystka
W dniu 8 października 2023 roku, po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Beata Kornicka-Konecka jedna z najwybitniejszych twórców naszego regionu. Była rodowitą poznanianką. Tam tez studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Dyplom projektowania graficznego uzyskała w 1983 roku w pracowni Grzegorza Marszałka.
Z mężem Januszem mieszkali kolejno w Poznaniu, Wrocławiu i Rypinie aby w 1994 roku osiąść na stałe w Szklarskiej Porębie. Oboje zajmowali się działalnością twórczą. On był i jest mistrzem malarstwa a Ona była cudotwórczynią rysunku ołówkiem. Wypracowała własny, rozpoznawalny styl. Wiele kobiet, wzorowych matek zajmuje się domem i często wykonuje „robótki na drutach” (dzierga). Ona też także „robótki” wykonywała, ale za pomocą ołówka tworząc niesamowite formy, prawie przestrzenne, pełne swoistego niepokoju i tajemniczości jakby nie z tego świata. W wykonywaniu tych arcydzieł sztuki rysunku inspirowała się wieloma arcydziełami literatury, jak np. „Decameronem” Boccacia, czy „Rękopisem znalezionym w Saragossie” Jana Potockiego. Tworzyła cykle, w tym bardzo interesujące „Maski”.

Inspirowała młodych

Beata Korwicka-Konecka podjęła pracę w cieplickim Liceum Plastycznym, w którym dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodymi adeptami sztuki. Już wtedy nawiązała kontakt z Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze (jeszcze w Pawilonie Norweskim), do którego przyprowadzała młodzież na zajęcia praktyczne z rysunku. Uważała bowiem, że eksponowane na wystawach preparaty zwierząt, szczególnie ptaków doskonale nadających się do ćwiczenia z rysunku. Dużym atutem było w tym wypadku to, że rysowany obiekt był nieruchomym i „bardzo cierpliwym” modelem.
Jej zainteresowania edukacją młodzieży zaowocowały działaniami w Szklarskiej porębie. Wraz z mężem stworzyli Prywatne Centrum Edukacji Artystycznej i Galerie Autorską KOKON.

Wyjątkowe umiejętności

| Organizowali też ogólnopolskie i międzynarodowe plenery malarskie. Brali udział w wielu wystawach w Polsce, Niemczech i Holandii. Beata Kornicka-Konecka była laureatka wielu nagród i wyróżnień.
Swoje nieprzeciętne i wyjątkowe umiejętności projektowania graficznego pokazywała ilustrując książki o tematyce regionalnej, m.in. „Księgę Ducha Gór” Karla Hauptmanna wydaną w 2000 roku przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz w tym samym roku „Warmbrunn i oklice jego” Rosalii Saulson, wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry z inicjatywy jego prezesa Ivo łaborewicza.

Prezentacja w Nowym Jorku

W 2001 roku Beata Kornicka-Konecka z mężem Januszem Koneckim mieli okazję zaprezentować swoje dzieła w Nowym Jorku. Zaowocowało to m.in. tym, że Beata Kornicka-Konecka została przyjęta do Międzynarodowego Towarzystwa „Emocjonistów”.
Po powrocie do Polski, w 2005 roku Beata Kornicka-Konecka wstąpiła do Stowarzyszenia „Nowy Młyn”, założonego w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, skupiającego artystów regionu tworzących Kolonię Artystyczną Karkonoszy.

Pełne doskonałości

| Jej kontakty z Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze nie przerwała przeprowadzka tej instytucji do zespołu pocysterskiego w centrum Cieplic. Nadal prowadziła zajęcia praktyczne z rysunku na nowo powstających wystawach stałych. Dodatkowo wraz z mężem i córką Matyldą w 2014 roku zaprezentowali swoje dzieła w salach tej instytucji.
Prace Beaty Kornickiej-Koneckiej są wyjątkowe i pełne doskonałości. Nie dziwi więc fakt, że znajdują się one w zbiorach prywatnych i muzeach w Polsce, Niemczech, Holandii i Stanach Zjednoczonych.
Szklarska Poręba nie miała od czasów Wlastimila Hofmana takiego formatu twórcy jakim była Beata Kornicka-Konecka, wspaniała artystka, ciepła i pogodna osoba, o nieprzeciętnej osobowości, która tworzyła i kontynuowała tradycję kulturową tej części naszego regionu.

Twoja reakcja na artykuł?

2
2%
Cieszy
1
1%
Hahaha
0
0%
Nudzi
82
90%
Smuci
3
3%
Złości
3
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
170
Puzyńska Katarzyna
38%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
30%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Wciąż cieszy mnie jazda na rowerze
 
Jelonka wczoraj
Wieżyczka po zbiornikach wody przy Kasprzaka
 
Piłka nożna
Przedłużamy serię gier bez porażki
 
Piłka nożna
"Łomot" od Dzierżoniowa
 
112
Szalona ucieczka – o krok od tragedii
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group