Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14362
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zmarła artystka

Piątek, 13 października 2023, 15:23
Aktualizacja: 15:27
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Zmarła artystka
W dniu 8 października 2023 roku, po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Beata Kornicka-Konecka jedna z najwybitniejszych twórców naszego regionu. Była rodowitą poznanianką. Tam tez studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Dyplom projektowania graficznego uzyskała w 1983 roku w pracowni Grzegorza Marszałka.
Z mężem Januszem mieszkali kolejno w Poznaniu, Wrocławiu i Rypinie aby w 1994 roku osiąść na stałe w Szklarskiej Porębie. Oboje zajmowali się działalnością twórczą. On był i jest mistrzem malarstwa a Ona była cudotwórczynią rysunku ołówkiem. Wypracowała własny, rozpoznawalny styl. Wiele kobiet, wzorowych matek zajmuje się domem i często wykonuje „robótki na drutach” (dzierga). Ona też także „robótki” wykonywała, ale za pomocą ołówka tworząc niesamowite formy, prawie przestrzenne, pełne swoistego niepokoju i tajemniczości jakby nie z tego świata. W wykonywaniu tych arcydzieł sztuki rysunku inspirowała się wieloma arcydziełami literatury, jak np. „Decameronem” Boccacia, czy „Rękopisem znalezionym w Saragossie” Jana Potockiego. Tworzyła cykle, w tym bardzo interesujące „Maski”.

Inspirowała młodych

Beata Korwicka-Konecka podjęła pracę w cieplickim Liceum Plastycznym, w którym dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodymi adeptami sztuki. Już wtedy nawiązała kontakt z Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze (jeszcze w Pawilonie Norweskim), do którego przyprowadzała młodzież na zajęcia praktyczne z rysunku. Uważała bowiem, że eksponowane na wystawach preparaty zwierząt, szczególnie ptaków doskonale nadających się do ćwiczenia z rysunku. Dużym atutem było w tym wypadku to, że rysowany obiekt był nieruchomym i „bardzo cierpliwym” modelem.
Jej zainteresowania edukacją młodzieży zaowocowały działaniami w Szklarskiej porębie. Wraz z mężem stworzyli Prywatne Centrum Edukacji Artystycznej i Galerie Autorską KOKON.

Wyjątkowe umiejętności

| Organizowali też ogólnopolskie i międzynarodowe plenery malarskie. Brali udział w wielu wystawach w Polsce, Niemczech i Holandii. Beata Kornicka-Konecka była laureatka wielu nagród i wyróżnień.
Swoje nieprzeciętne i wyjątkowe umiejętności projektowania graficznego pokazywała ilustrując książki o tematyce regionalnej, m.in. „Księgę Ducha Gór” Karla Hauptmanna wydaną w 2000 roku przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz w tym samym roku „Warmbrunn i oklice jego” Rosalii Saulson, wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry z inicjatywy jego prezesa Ivo łaborewicza.

Prezentacja w Nowym Jorku

W 2001 roku Beata Kornicka-Konecka z mężem Januszem Koneckim mieli okazję zaprezentować swoje dzieła w Nowym Jorku. Zaowocowało to m.in. tym, że Beata Kornicka-Konecka została przyjęta do Międzynarodowego Towarzystwa „Emocjonistów”.
Po powrocie do Polski, w 2005 roku Beata Kornicka-Konecka wstąpiła do Stowarzyszenia „Nowy Młyn”, założonego w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, skupiającego artystów regionu tworzących Kolonię Artystyczną Karkonoszy.

Pełne doskonałości

| Jej kontakty z Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze nie przerwała przeprowadzka tej instytucji do zespołu pocysterskiego w centrum Cieplic. Nadal prowadziła zajęcia praktyczne z rysunku na nowo powstających wystawach stałych. Dodatkowo wraz z mężem i córką Matyldą w 2014 roku zaprezentowali swoje dzieła w salach tej instytucji.
Prace Beaty Kornickiej-Koneckiej są wyjątkowe i pełne doskonałości. Nie dziwi więc fakt, że znajdują się one w zbiorach prywatnych i muzeach w Polsce, Niemczech, Holandii i Stanach Zjednoczonych.
Szklarska Poręba nie miała od czasów Wlastimila Hofmana takiego formatu twórcy jakim była Beata Kornicka-Konecka, wspaniała artystka, ciepła i pogodna osoba, o nieprzeciętnej osobowości, która tworzyła i kontynuowała tradycję kulturową tej części naszego regionu.

Twoja reakcja na artykuł?

3
3%
Cieszy
1
1%
Hahaha
0
0%
Nudzi
84
88%
Smuci
3
3%
Złości
4
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
100
Tak
36%
Nie
43%
Nie mam balkonu
11%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group