Czwartek, 14 listopada
Imieniny: Emila, Judyty
Czytających: 12835
Zalogowanych: 101
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 35 metrów Grzybka w Jeleniej Górze

Poniedziałek, 11 listopada 2024, 4:06
Autor: Katarzyna Morańda
Jelenia Góra: 35 metrów Grzybka w Jeleniej Górze
Fot. MT
Na szczycie Wzgórza Krzywoustego w Jeleniej Górze znajduje się wyjątkowa wieża widokowa, potocznie nazywana „Grzybkiem” ze względu na charakterystyczny kształt swojego dachu. Z jej tarasu roztacza się malowniczy widok na Karkonosze oraz panoramę miasta. No i ma ciekawą historię.

Budowa

Na szczycie Wzgórza Krzywoustego w 1911 roku zbudowano wieżę widokową „Grzybek” z charakterystycznym dachem przypominającym kapelusz grzyba. Uroczyste otwarcie wieży, nazwanej „cesarską” na cześć Wilhelma I, przyciągnęło tłumy mieszkańców i turystów, którzy przybyli podziwiać widoki na okoliczne pasma górskie oraz panoramę Jeleniej Góry.

Budowla, wzniesiona z okazji 800-lecia założenia zamku przez księcia Krzywoustego, ma 35 metrów wysokości i oryginalny, eliptyczny kształt, zwężający się ku górze. Taras widokowy, na który prowadzą kamienne, spiralne schody, położony jest na wysokości 26 metrów i oferuje widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie oraz całe miasto.

Dzieje zamku na Wzgórzu Krzywoustego

Na Wzgórzu Krzywoustego, oprócz samego grodu, istniał również kamienny zamek. Pierwsze wzmianki o tej budowli pochodzą z XIII wieku. Był on prawdopodobnie kilkakrotnie przebudowywany przez piastowskich władców, a z czasem przechodził w ręce różnych śląskich rodów szlacheckich.

Historyczne źródła wspominają, że w XV wieku zamek oparł się oblężeniu Husytów, jednak już w 1433 roku został rozebrany. Ruiny zamku i wzgórze, zwane wówczas „Hausberg” (Domowa Góra), na przełomie XVIII i XIX wieku stały się popularnym miejscem wycieczek dla mieszkańców Jeleniej Góry oraz licznych turystów.

Legendy

Inna legenda opowiada o templariuszach, którzy w 1313 roku mieli ukryć na wzgórzu skarb strzeżony przez duchy zakonu. Pod koniec XVIII wieku znalazł się jednak odważny śmiałek, golibroda Kilian, który w Wigilię postanowił odszukać zakopane kosztowności.

Wyruszył uzbrojony w łopatę i worek, a gdy odnalazł tajemne przejście, w jego oczach zalśniły złote przedmioty i worki pełne monet.

Wracał w to miejsce kilka razy, jednak chciwość doprowadziła do tego, że przy trzeciej wyprawie duchy nie pozwoliły mu opuścić podziemi. Według przekazów Kilian został na zawsze zamknięty w skarbcu, dołączając do duchów strzegących tajemnic Wzgórza Krzywoustego.

Obecnie

Po II wojnie światowej wieża popadła w ruinę, jednak w 2009 roku została poddana gruntownej rewitalizacji, dzięki czemu odzyskała swój dawny urok i ponownie stała się popularną atrakcją turystyczną.

Obecnie obiekt, zarządzany przez Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta, jest dostępny dla odwiedzających przez cały rok. Zwiedzający mogą korzystać z wieży bezpłatnie, a jej godziny otwarcia zmieniają się sezonowo:

Od kwietnia do października: od godziny 8:00 do 20:00
Od listopada do marca: od 8:00 do 16:00

Twoja reakcja na artykuł?

66
87%
Cieszy
5
7%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
0
0%
Złości
3
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Wigilia powinna być dniem całkowicie wolnym od pracy?

Oddanych
głosów
531
Tak
56%
Nie
27%
Nie ma to dla mnie znaczenia
18%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Pierwsza baza antyrakietowa w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Muzyka jest całym moim życiem
 
Aktualności
Kiedy otworzą Maka w Jeleniej Górze?
 
Aktualności
Trwa Forum KARR w Karpaczu
 
Aktualności
Pierwszy śnieg w Jeleniej Górze, a drugi w Karkonoszach
 
Jelonka wczoraj
Tajny Zamek Czocha
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group