Środa, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 8422
Zalogowanych: 46
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 35 metrów Grzybka w Jeleniej Górze

Poniedziałek, 11 listopada 2024, 4:06
Autor: Katarzyna Morańda
Jelenia Góra: 35 metrów Grzybka w Jeleniej Górze
Fot. MT
Na szczycie Wzgórza Krzywoustego w Jeleniej Górze znajduje się wyjątkowa wieża widokowa, potocznie nazywana „Grzybkiem” ze względu na charakterystyczny kształt swojego dachu. Z jej tarasu roztacza się malowniczy widok na Karkonosze oraz panoramę miasta. No i ma ciekawą historię.

Budowa

Na szczycie Wzgórza Krzywoustego w 1911 roku zbudowano wieżę widokową „Grzybek” z charakterystycznym dachem przypominającym kapelusz grzyba. Uroczyste otwarcie wieży, nazwanej „cesarską” na cześć Wilhelma I, przyciągnęło tłumy mieszkańców i turystów, którzy przybyli podziwiać widoki na okoliczne pasma górskie oraz panoramę Jeleniej Góry.

Budowla, wzniesiona z okazji 800-lecia założenia zamku przez księcia Krzywoustego, ma 35 metrów wysokości i oryginalny, eliptyczny kształt, zwężający się ku górze. Taras widokowy, na który prowadzą kamienne, spiralne schody, położony jest na wysokości 26 metrów i oferuje widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie oraz całe miasto.

Dzieje zamku na Wzgórzu Krzywoustego

Na Wzgórzu Krzywoustego, oprócz samego grodu, istniał również kamienny zamek. Pierwsze wzmianki o tej budowli pochodzą z XIII wieku. Był on prawdopodobnie kilkakrotnie przebudowywany przez piastowskich władców, a z czasem przechodził w ręce różnych śląskich rodów szlacheckich.

Historyczne źródła wspominają, że w XV wieku zamek oparł się oblężeniu Husytów, jednak już w 1433 roku został rozebrany. Ruiny zamku i wzgórze, zwane wówczas „Hausberg” (Domowa Góra), na przełomie XVIII i XIX wieku stały się popularnym miejscem wycieczek dla mieszkańców Jeleniej Góry oraz licznych turystów.

Legendy

Inna legenda opowiada o templariuszach, którzy w 1313 roku mieli ukryć na wzgórzu skarb strzeżony przez duchy zakonu. Pod koniec XVIII wieku znalazł się jednak odważny śmiałek, golibroda Kilian, który w Wigilię postanowił odszukać zakopane kosztowności.

Wyruszył uzbrojony w łopatę i worek, a gdy odnalazł tajemne przejście, w jego oczach zalśniły złote przedmioty i worki pełne monet.

Wracał w to miejsce kilka razy, jednak chciwość doprowadziła do tego, że przy trzeciej wyprawie duchy nie pozwoliły mu opuścić podziemi. Według przekazów Kilian został na zawsze zamknięty w skarbcu, dołączając do duchów strzegących tajemnic Wzgórza Krzywoustego.

Obecnie

Po II wojnie światowej wieża popadła w ruinę, jednak w 2009 roku została poddana gruntownej rewitalizacji, dzięki czemu odzyskała swój dawny urok i ponownie stała się popularną atrakcją turystyczną.

Obecnie obiekt, zarządzany przez Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta, jest dostępny dla odwiedzających przez cały rok. Zwiedzający mogą korzystać z wieży bezpłatnie, a jej godziny otwarcia zmieniają się sezonowo:

Od kwietnia do października: od godziny 8:00 do 20:00
Od listopada do marca: od 8:00 do 16:00

Twoja reakcja na artykuł?

69
87%
Cieszy
5
6%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
0
0%
Złości
3
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
359
Tak
21%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Kiedyś kościół i pałac, a dziś pusty plac i market
 
Aktualności
Będzie więcej wody z ziemi w Cieplicach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group