Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 9998
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Schaffgotschowie rezydowali też w Płakowicach

Czwartek, 9 marca 2023, 7:03
Autor: Stanisław Firszt
Region: Schaffgotschowie rezydowali też w Płakowicach
Fot. Archiwum S. Firszta
Baron Kacper Schaffgotsch (1622-1681) i jego potomkowie byli panami na Płakowicach i Pomocnym do pocz. XVIII wieku. Po nim w pałacu mieszkał jego syn Gotard (1587-1634), wnuk Hans Ulryk (1622-1681) i prawnuk również Hans Ulryk (zm. 1720 r.). Kacper Schaffgotsch(1558-1616), baron cesarstwa, w 1585 roku ożenił się z Magdaleną von Talkenberg, jedyną dziedziczką dóbr Płakowice i Pomocne.

W Płakowicach już od 1480 roku istniał murowany dwór, który w latach 1550-1563 został rozbudowany przez Rampholda von Talkenbetga z Podskala wg projektu sławnego architekta F.Parra. Tak powstały pałac miał prostokątny dziedziniec z murem kurtynowym od południa. Budynki były trzykondygnacyjne z dwuspadowym dachem. Nad wejściem głównym od strony wschodniej znajdował sie piękny portal wjazdowy. Po obu jego stronach umieszczone zostały medaliony przedstawiające podobizny Rampholda von Talkenberga i jego żony. Nad wejściem umieszczono herby kolejnych właścicieli pałacu. Najpiękniejszym elementem budowli jest dziedziniec z ozdobnymi arkadowymi krużgankami, co upodabnia go do zamków w Brzegu, a nawet Wawelu.

Gotard Schaffgotsch uczestniczył w ślubie Hansa Ulryka Schaffgotscha z Cieplic, w dniu 31 października 1620 roku z księżniczką Barbarą Agnieszką. W tej wspaniałej ślubnej uroczystości wzięli udział jego kuzyni Wolf II Bernard z Radomierza oraz Krzysztof i Gotard z Raszowa. Ten ostatni tydzień po tym wydarzeniu zginął w bitwie pod Białą Górą koło Pragi.

W XVIII wieku pałac w Płakowicach był kolejno własnością barona Hochberga i hrabiego Augusta Ludwiga von Nostitz-Rieneck. Wówczas przebudowano jego wnętrza. Hrabia Nostitz w 1824 roku sprzedał obiekt rejencji legnickiej, która ulokowała się w nim szpital psychiatryczny. Szczęśliwie się stało, że nie ucierpiały mury obiektu w czasie II wojny światowej, choć został on ograbiony z wyposażenia. W latach 1952-1959 w pałacu mieścił się dom dziecka, w którym przebywały dzieci z Korei i Polski.

W latach 1966-1974 w obiekcie stacjonował batalion wojsk Obrony Terytorium Kraju. Z tego czasu zachował się napis na przejściu w murze kurtynowym o treści: „Do ustępów”. Od 1992 roku pałac zajmuje Chrześcijański Ośrodek „Elim” Kościoła Baptystów. Ewidentnym tego dowodem jest stojący obok stary autobus misyjny.

Pałac w Płakowicach jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce. Co prawda nie uległ dewastacji i ruinie jak inne obiekty z tego terenu (obok znajduje się drugie założenie pałacowe będące w całkowitej ruinie), ale nigdy nie został odrestaurowany w takim zakresie jak wiele innych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Z całą pewnością zasługuje na to, bowiem można go nazwać bez przesady „Śląskim mini Wawelem” i jest niewątpliwie perełką europejskiej architektury renesansowej.

Twoja reakcja na artykuł?

12
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
3
19%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
169
Puzyńska Katarzyna
38%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
30%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Wciąż cieszy mnie jazda na rowerze
 
Jelonka wczoraj
Wieżyczka po zbiornikach wody przy Kasprzaka
 
Piłka nożna
Przedłużamy serię gier bez porażki
 
Piłka nożna
"Łomot" od Dzierżoniowa
 
112
Szalona ucieczka – o krok od tragedii
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group