Według kolejności historycznej i znaczenia były to:
1. Order Złotego Runa, jedno z najstarszych, wysokich odznaczeń europejskich. Początkowo założone jako zakon rycerski 10 sierpnia 1430 roku przez księcia Burgunckiego Filipa Dobrego. Nadawany za obronię i rozpowszechnianie wiary katolickiej, a także za krzewienie cnót i dobrego wychowania. Odznaczenie przeszło do królestwa Hiszpanii i tam nadawane było do 1700 roku, a później zostało przejęte przez cesarza Karola VI Habsburga. Order Zakonu Runa nadawano władcom i wysoko postawionym osobistościom.
Otrzymali go m.in.: królowie polscy: Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wisniowiecki, Jan III Sobieski, August II Mocny, August III Sas, a także magnaci polscy tj. Antoni Lanckoroński, Karol Michał Lanckoroński, Kazimierz Czartoryski, Adam Stanisław Sapiecha.
Order Złotego Runa mieli też wybitni Schaffgotschowie: Krzysztof Leopold (1694), Jan Antoni (1731), Antonn Gotard z linii śląskiej z Wilczyc w Czechach. Odznaczenie to otrzymywali z rąk Habsburgów w czasach kiedy Śląsk był częścią królestw Czech.
2. Order Orła Czarego, powstał początkowo w formie zakonu. Był ustanowiony przez króla pruskiego Fryderyka III w 1701 roku. Nadawano go osobistościom na Śląsku po zajęciu tych ziem przez Prusy.
Otrzymali go m.in.: biskup wrocławski Filip Gotard Schaffgotsch w 1764 roku (order został mu później odebrany), oraz Jan Niepomuk Schaffgotsch syn Karola Gotarda w 1802 roku.
3. Order Orła Czerwonego, drugie co do znaczenia po Orderze Orła Czarnego odznaczenie królestwa pruskiego. Ustanowiony pierwotnie przez margrabiego Jerzego Wilhelma Hohenzollerna w 1705 roku, a następnie przejęty przez Prusy w 1792 roku.
Odznaczenie to otrzymali: hrabia Leopold Gotard Schaffgotsch i hrabia Leopold Christian Schaffgotsch.
4. Order Krzyża Gwiaździstego, był najważniejszym orderem kobiecym w Austrii. Był ustanowiony przez cesarzową Eleonorę w 1668 roku, na pamiątkę odnalezienia relikwiarza. Nadawano za cnotliwe życie pozbawionego złych uczynków.
Otrzymały go: Joanna Nepomucena żona Leopolda Gotarda Schaffgotscha i Zofia żona Fryderyka Gotarda.
5. Order Luizy, ustanowiony przez króla Prus Fryderyka Wilhelma II w 1814 roku dla uczczenia jego żony Luizy zmarłej w 1810 roku.
Nosiła go Joanna Niepomucena żona Leopolda Gotarda Schaffgotscha.
6. Wielkim Krzyżem Zakonu Maltańskiego odznaczony był Fryderyk Gotard Schaffgotsch.
Schaffgotschowie z linii czeskiej odznaczeni byli także: Krzyżem Wielkim Orderu Leopolda. Legią Honorową i Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Marii Teresy.