Poniedziałek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 12313
Zalogowanych: 42
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cieplice: Najważniejsze ordery i odznaczenia Schaffgotschów

Sobota, 29 czerwca 2024, 10:01
Aktualizacja: 10:08
Autor: Stanisław Firszt
Cieplice: Najważniejsze ordery i odznaczenia Schaffgotschów
Przedstawiciele rodu Schaffgotschów przez wieki pełnili wiele ważnych państwowych i lokalnych funkcji. Za swoje zasługi byli nagradzani przez kolejnych władców na Śląsku poprzez nadawanie im licznych przywilejów, a także najważniejszych odznaczeń.

Według kolejności historycznej i znaczenia były to:

1. Order Złotego Runa, jedno z najstarszych, wysokich odznaczeń europejskich. Początkowo założone jako zakon rycerski 10 sierpnia 1430 roku przez księcia Burgunckiego Filipa Dobrego. Nadawany za obronię i rozpowszechnianie wiary katolickiej, a także za krzewienie cnót i dobrego wychowania. Odznaczenie przeszło do królestwa Hiszpanii i tam nadawane było do 1700 roku, a później zostało przejęte przez cesarza Karola VI Habsburga. Order Zakonu Runa nadawano władcom i wysoko postawionym osobistościom.

Otrzymali go m.in.: królowie polscy: Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wisniowiecki, Jan III Sobieski, August II Mocny, August III Sas, a także magnaci polscy tj. Antoni Lanckoroński, Karol Michał Lanckoroński, Kazimierz Czartoryski, Adam Stanisław Sapiecha.

Order Złotego Runa mieli też wybitni Schaffgotschowie: Krzysztof Leopold (1694), Jan Antoni (1731), Antonn Gotard z linii śląskiej z Wilczyc w Czechach. Odznaczenie to otrzymywali z rąk Habsburgów w czasach kiedy Śląsk był częścią królestw Czech.

2. Order Orła Czarego, powstał początkowo w formie zakonu. Był ustanowiony przez króla pruskiego Fryderyka III w 1701 roku. Nadawano go osobistościom na Śląsku po zajęciu tych ziem przez Prusy.
Otrzymali go m.in.: biskup wrocławski Filip Gotard Schaffgotsch w 1764 roku (order został mu później odebrany), oraz Jan Niepomuk Schaffgotsch syn Karola Gotarda w 1802 roku.
3. Order Orła Czerwonego, drugie co do znaczenia po Orderze Orła Czarnego odznaczenie królestwa pruskiego. Ustanowiony pierwotnie przez margrabiego Jerzego Wilhelma Hohenzollerna w 1705 roku, a następnie przejęty przez Prusy w 1792 roku.
Odznaczenie to otrzymali: hrabia Leopold Gotard Schaffgotsch i hrabia Leopold Christian Schaffgotsch.
4. Order Krzyża Gwiaździstego, był najważniejszym orderem kobiecym w Austrii. Był ustanowiony przez cesarzową Eleonorę w 1668 roku, na pamiątkę odnalezienia relikwiarza. Nadawano za cnotliwe życie pozbawionego złych uczynków.
Otrzymały go: Joanna Nepomucena żona Leopolda Gotarda Schaffgotscha i Zofia żona Fryderyka Gotarda.
5. Order Luizy, ustanowiony przez króla Prus Fryderyka Wilhelma II w 1814 roku dla uczczenia jego żony Luizy zmarłej w 1810 roku.
Nosiła go Joanna Niepomucena żona Leopolda Gotarda Schaffgotscha.
6. Wielkim Krzyżem Zakonu Maltańskiego odznaczony był Fryderyk Gotard Schaffgotsch.

Schaffgotschowie z linii czeskiej odznaczeni byli także: Krzyżem Wielkim Orderu Leopolda. Legią Honorową i Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Marii Teresy.

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
2
17%
Hahaha
3
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
837
Pozostanę na miejscu
53%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
47%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Miej świadomość
Koniec Bidena?
 
Rozmowy Jelonki
Kraina Wygasłych Wulkanów na liście Unesco
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 1 lipca 2024
 
Kultura
Szopen dla Jeleniej Góry
 
Kultura
Niemcy w Cieplicach
 
Aktualności
Komarno: Piknik bez nudy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group