Czwartek, 14 listopada
Imieniny: Emila, Judyty
Czytających: 13965
Zalogowanych: 73
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pieniądz zastępczy w majątku Schaffgotschów

Poniedziałek, 7 listopada 2022, 9:55
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Pieniądz zastępczy w majątku Schaffgotschów
Fot. Archiwum S. Firszta
Pieniądz zastępczy to znaki pieniężne wydawane przez innych wystawców, niż instytucje państwowe lub banki upoważnione do emisji oficjalnego pieniądza. Miały na celu doraźne zapobieżenie brakom środków płatniczych lub pewnych jego nominałów w obiegu. Pełniły funkcję środka wymiany na określonym terenie i tylko czasowo. Spełniały też funkcję regulacji zobowiązań.

Takie pieniądze pojawiały się przede wszystkim w czasie wojen, niepokojów i kryzysów gospodarczych. Wydawane były za pozwoleniem władz lub nieoficjalnie. Emitentami mogła być administracja cywilna i wojskowa, władze lokalne, miejskie banki, dyrekcje kolei, firmy prywatne i spółdzielnie.

Najwięcej pieniędzy zastępczych wyemitowano w Niemczech i Austrii w latach 1914-1923. Były to tzw. notgeldy. Powtórzono to w latach 1929-1933 w okresie wielkiego kryzysu.

Formą pieniądza zastępczego był pieniądz dominalny emitowany przez wielkie majątki ziemskie do rozliczeń wewnątrz majątku. Zarobione pieniądze w majątku wydawano na terenie tego samego majątku. Pieniądze te zaopatrzone były w herby właścicieli majątku.

Także urząd kameralny majątku Schaffgotschów w latach wielkiego kryzysu wyemitował pieniądze papierowe. Wszystkie drukowano w 2 połowie 1923 roku. Najmniejszy nominał tych papierowych pieniędzy to 500.000 marek, o wymiarach 14,5 x 9 cm. Na awersie umieszczono tam panoramę Karkonoszy. Następny banknot o nominale 1.000.000 marek, o wymiarach 16,2 x 8,5 cm. Na awersie umieszczono stosowne opisy i herb Schaffgotschów, a na rewersie widok zamku Chojnik.
Banknot o nominale 5.000.000 marek i wymiarach 14,5 x 9,5 cm, na awersie posiadał m.in. herb Schaffgotschów, a na rewersie widok szczytu Śnieżki z istniejącymi tam wówczas budynkami.

Banknot o nominale 20 miliardów marek o wymiarach 11 x 6 cm, na awersie posiadał jak inne, herb Schaffgotschów, a na rewersie budynek Urzędu Kameralnego w Sobieszowie. Banknot o nominale 50 miliardów marek o wymiarach 14 x8 cm, na awersie zaopatrzony był w herb Schaffgotschów, a na rewersie był na nim widoczny pałac w Cieplicach oraz zamki Chojnik i Gryf.

Banknot o nominale 100 miliardów marek o wymiarach 14,7 x 8,5 cm, na awersie posiadał herb Schaffgotschów, a na rewersie zamek Chojnik, z lewej umieszczono postać Gotsche II Schoffa, natomiast z prawej strony postać Ducha Gór Rübezahla.

Wszystkie banknoty wydawane przez Urząd Kameralny w Sobieszowie, były stosunkowo niewielkich rozmiarów. Wszystkie zaopatrzone były w hrabiowski herb Schaffgotschów oraz zawierały graficzne elementy związane z historią rodu oraz ziem, które były jego własnością.

Te pieniądze dominalne ważne były tylko i wyłącznie na terenie majątku Schaffgotschów. Dzisiaj nawet na terenie tym są dużą rzadkością i przypominają o dominium Schaffgotschów oraz ciężkich czasach dla Niemiec, które nastąpiły po zakończeniu I wojny światowej.

Twoja reakcja na artykuł?

17
94%
Cieszy
1
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Wigilia powinna być dniem całkowicie wolnym od pracy?

Oddanych
głosów
741
Tak
57%
Nie
26%
Nie ma to dla mnie znaczenia
17%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Pierwsza baza antyrakietowa w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Muzyka jest całym moim życiem
 
Jelonka wczoraj
"Szlakiem tajnych przejść" na Zamku Czocha
 
Piłka ręczna
Kolejne wyróżnienia dla naszych dziewczyn
 
Aktualności
Kiedy otworzą Maka w Jeleniej Górze?
 
Aktualności
Trwa Forum KARR w Karpaczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group