Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 11976
Zalogowanych: 61
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Związki Schaffgotschów z ziemiami Rzeczpospolitej

Poniedziałek, 27 lutego 2023, 6:11
Autor: Stanisław Firszt
Region: Związki Schaffgotschów z ziemiami Rzeczpospolitej
Barbara Agnieszka
Fot. Archiwum S. Firszta/fot. Internet
Najbardziej znanym i jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach śląskiego rodu Schaffgotschów był ślub Hansa Ulryka Schaffgotscha z piastowską księżniczką Barbarą Agnieszką, który odbył się 30 października 1620 roku na zamku w Legnicy.

Mniej znane są inne wydarzenia, które łączyły Schaffgotschów z dawną Rzeczpospolitą, ludźmi i ziemiami które wchodziły w jej skład. Były to przede wszystkim małżeństwa zawierane przez przedstawicieli tego rycerskiego rodu z obywatelami Rzeczpospolitej Obojga Narodów lub osobami pochodzenia polskiego w okresie zaborów.

Pierwszym przykładem takiego związku było małżeństwo Urszuli Schaffgotsch, córki Baltazara I (1564-1588), siostry Krzysztofa Schaffgotscha, który był ojcem Hansa Ulryka, ściętego w Ratyzbobie w 1635 roku, z Andrzejem Poniatowskim. Ten polski magnat był jej drugim mężem, po śmierci Leonarda von Kottwitza.

Także za polskiego magnata, kasztelana chełmońskiego i wojewodę malborskiego, Jakuba Wejhera 28 października 1636 roku w Ratyzbonie została wydana 14.letnia Anna Elżbieta, córka straconego ponad rok wcześniej w tym mieście Hansa Ulryka Schaffgotscha. Jakub Wejher był założycielem miasta Wejherowa. W czasie ślubu miał 27 lat. Wraz z młodą żoną ufundowali w Wejherowie kościół pw. św. Anny i klasztor franciszkanów. Anna Elżbieta zmarła w tym mieście w wieku 27 lat a Jakub Wejher ożenił się z Joanną Katarzyną księżniczką Radziwiłł.

Córka Anny i Jakuba, Cecylia Eleonora Wejher wyszła za mąż za swojego stryja Hansa Ulryka Schaffgotscha (był synem ściętego Hansa Ulryka), który od lat był na usługach Rzeczpospolitej. Małżonkowie zamieszkali w Gdańsku. Córka Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, syna Hansa Ulryka Schaffgotscha i brata Anny Elżbiety Wejher, Fryderyka Elżbieta Jadwiga (1678-1721), prawdopodobnie dzięki ożywionym i licznym kontaktom swojego ojca z najważniejszymi osobami Rzeczpospolitej z rodziną królewską na czele, wyszła również za mąż za polskiego magnata Adama Antoniego hrabiego Opalińskiego (1672-1695), starostę wałeckiego.

Najbardziej spektakularnym małżeństwem, po ślubie Hansa Ulryka Schaffgotscha z księżniczką piastowską Barbarą Agnieszką, był ślub Hansa Ulryka Gotarda (1831-1915), syna Emanuela Gotarda, pana na Maciejowej, brata Jana Antoniego Schaffgotscha, syna Krzysztofa Leopolda. Jego wybranką została Joanna Gryzik (1842-1910), biedna polska dziewczyna spadkobierczyni jednego z najbogatszych ludzi na Górnym Śląsku Karola Goduli. Hans Ulryk stał się w ten sposób równy pod względem finansowym ordynatom w Cieplicach i dał początek górnośląskiej linii rodu Schaffgotschów na Szombierkach, Karbiu, Bobrku, Kopicach itd.

Pałac Hansa i Joanny w Kopicach stał się równie wspaniałą siedzibą Schaffgotschów jak pałac rodowy w Cieplicach. Ślub Hansa Ulryka z piastowską księżniczką Barbara Agnieszką podniósł splendor i znaczenie głównej, cieplickiej linii Schaffgotschów. Ślub jego imiennika Hansa Ulryka z śląską dziedziczką potentata cyny, podwaja rangę i znaczenie bocznej, górnośląskiej linii Schaffgotschów.

Twoja reakcja na artykuł?

24
75%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
4
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
936
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
30%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
8%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Putin i jego nowa doktryna nuklearna
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Karkonosze
Lawinowa "jedynka" w Karkonoszach
 
Kilometry
Jednak nie będzie ronda
 
Aktualności
Darmowe sprawdzenie świateł
 
Jelenia Góra - KARR
Ogłoszenie o naborze do projektu „Dotacje na usługi rozwojowe dla dolnośląskich firm”

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group